Hindistan üniversiteleri Gazze’deki soykırıma rağmen İsrail üniversiteleri ve silah firmalarıyla daha yakın ilişkiler kuruyor

Hindistan üniversiteleri Gazze’deki soykırıma rağmen İsrail üniversiteleri ve silah firmalarıyla daha yakın ilişkiler kuruyor

Hint kurumları savunma, robotik ve yapay zeka alanlarındaki ortaklıklarını genişletirken, ABD ve Birleşik Krallık'taki akademi dünyası İsrail'i boykot etmeye çağrılıyor.

Azad Essa | Middle East Eye | Tercüme: Mepa News

Middle East Eye’ın (MEE) haberine göre, ABD ve İngiltere'deki bazı kurumlar ölü sayısı arttıkça karşılıklı işbirliği yapmayı yeniden gözden geçirmek zorunda kalırken, Hindistan üniversiteleri Gazze savaşının başlamasından bu yana İsrailli üniversiteler ve silah şirketleriyle araştırma bağlarını derinleştirdi.

Son aylarda Hindistan üniversiteleri İsrail üniversitelerinin aylardır süren çatışmalarda suç ortağı olduğu iddiaları karşısında savunma, robotik ve yapay zeka (AI) alanlarındaki ortaklıklarını arttırdı. Bazıları ya doğrudan İsrailli silah şirketleriyle ya da İsrail'e silah gönderdiği bildirilen Hintli şirketlerle çalışıyor.

Bazıları kamuoyuna açıklanan bu ortaklıklar, İsrail'in sadece silahlı kuvvetleri için yeni savunma ve teknoloji araştırma merkezleri kurmak için değil, aynı zamanda Hint akademisi üzerinde nüfuz sahibi olmak için de Hint üniversiteleriyle -özellikle de fen bilimleri alanında- daha yakın ilişkiler kurduğu yönündeki spekülasyonları körükledi.

MEE'nin yaptığı bir araştırmaya göre, Uluslararası Adalet Divanı'nın (UAD) İsrail'in Gazze'de soykırım yaptığına hükmetmesinden bu yana Hindistan üniversiteleri ile İsrail üniversiteleri ve silah şirketleri arasında onlarca toplantı, çalıştay ve anlaşma imzalandı.

Uzmanlar ve analistler MEE'ye bu anlaşmaların, İsrail'in askeri donanım ve teknolojik gelişmeye yönelik artan iştahını beslemek için Hindistan'ın üniversite sistemine eğilme ve birçok üniversitenin İsrail'i ve savaşını boykot etmeye ve elden çıkarmaya çağrıldığı bir dönemde ortaklıklarını çeşitlendirme girişiminin bir parçası olabileceğini söyledi.

Towers of Ivory and Steel: How Israeli Universities Deny Palestinian Freedom (Fildişi ve Çelik Kuleler: İsrail Üniversiteleri Filistinlilerin Özgürlüğünü Nasıl Engelliyor) adlı kitabın yazarı Maya Wind MEE'ye yaptığı açıklamada, son üniversite kampüs protestolarının ardından bazı İsrail kurumlarının ABD ve Avrupa'da akademik boykot olasılığı karşısında "panik" moduna girdiğini söyledi.

Wind, "İsrailli akademisyenler işbirliklerine davet edilmeme, bursları kaybetme, meşruiyetlerini yitirme, parya statüsüne düşme endişelerini dile getiriyorlar, şu anda konuştukları tek şey bu" dedi.

"Akademik boykotun giderek daha fazla ilgi çekmesi ve kurumsal bağların kopması konusunda tam bir panik yaşanıyor. İbrani Üniversitesi, öğretim üyelerine boykota karşı koymak için konuşma noktaları içeren materyaller gönderdi. Hindistan'a yönelmek, diğer finansman kaynaklarını desteklemenin bir yolu olabilir" diye ekledi.

"Stratejik bir öncelik"

Şubat ayı başında Kudüs İbrani Üniversitesi'nin (HUJI) Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Rektör Yardımcısı Oron Shagrir, İsrail'den bir heyetle birlikte Hindistan'daki en az yedi yüksek öğrenim kurumundan temsilcilerle görüşmek üzere yola çıktı.

Toplantılar arasında Delhi Hint Teknoloji Enstitüsü (IIT-Delhi), Tüm Hindistan Tıp Bilimleri Enstitüsü, Tata Temel Araştırma Enstitüsü, Bombay Hint Teknoloji Enstitüsü, Hint Bilim Enstitüsü, Ulusal Biyolojik Bilimler Merkezi ve Bengaluru Hint Yönetim Enstitüsü ile etkileşimler yer aldı.

Daha sonra HUJI ve IIT-Delhi, "HUJI ve IIT-Delhi'nin yanı sıra Hindistan ve İsrail arasındaki ortaklığı güçlendiren karşılıklı ilgi ve tamamlayıcılık" alanlarına odaklanan projeler için işbirliği teklifleri çağrısı yayınladı.

Hindistan ve İsrail üniversiteleri arasındaki bağlar tamamen yeni olmasa da, Narendra Modi 2014 yılında iktidara gelmeden önce bu bağlar çok zayıftı.

Bunların en önemlileri 2012 yılında Hindistan'daki Jindal Uluslararası İlişkiler Okulu'nda kurulan İsrail Çalışmaları Merkezi ve 2017 yılında Tel Aviv Üniversitesi tarafından Mumbai'de kurulan İsrail Çalışmaları Merkezi'dir.

Modi'nin 2017'de İsrail'e yaptığı ziyaretin ardından kurumsal ilişkiler önemli ölçüde artmıştır.

2022 yılında Hindistan ve İsrail, "daha derin ikili işbirliğinin yeni bir aşamasını" başlatmaya odaklanarak endüstriyel araştırma ve geliştirme işbirliği konusunda bir Mutabakat Zaptı imzaladı.

Bu işbirliği devam etti ve uzmanlar Hint üniversitelerinin "bir soykırım" sırasında İsrail kurumlarıyla bağlarını derinleştirmeye devam edeceği yönündeki haberlerin abartılı olduğunu söyledi.

Delhi'de yaşayan sosyolog profesör Nandini Sundar MEE'ye verdiği demeçte "Gazze'deki tüm eğitim sistemini yok edip sonra da normal akademik alışverişler yapmayı bekleyemezsiniz" dedi.

Sundar, "Şu anda İsrail ile ortaklık yapan herhangi bir üniversite, kurum ya da birey soykırımın suç ortağı olarak görülmelidir" şeklinde konuştu.

Benzer şekilde, Yeni Delhi'deki Jawaharlal Nehru Üniversitesi Siyasi Çalışmalar Merkezi'nde fahri profesör olan Zoya Hasan, insan hakları ihlalcileri ile işbirliğinin sadece etik dışı olmadığını, aynı zamanda tüm Hint akademisine zarar verdiğini söyledi.

MEE'ye konuşan Hasan, "Filistin'de devam eden ve en az 35.000 Filistinlinin hayatını kaybettiği savaş, işbirliği zamanı değil; onlarla akademik alışverişi ve ortak araştırma programlarını boykot etme zamanı... Gazze'deki soykırımı protesto etmeliyiz, bu tür işbirlikleri yoluyla doğrudan ya da dolaylı olarak desteklememeliyiz." dedi.

Filistinliler on yıllardır İsrail üniversitelerinin, askeri strateji ve savunma donanımının pekiştirilmesi de dahil olmak üzere İsrail devleti ve işgalinin inşasında önemli bir rol oynadığını savunuyor.

İsrail'in Akademik ve Kültürel Boykotu için Filistin Kampanyası (PACBI) defalarca İsrail akademisini sadece suç ortağı olarak değil, aynı zamanda "İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının kilit planlayıcısı, destekçisi ve savunucusu" olarak tanımladı... İsrail'in Filistinlilerin sadece eğitim ve akademik özgürlük haklarını değil, yaşam, eşitlik ve özgürlük haklarını da sistematik olarak ihlal etmesine taraf oldular.

PACBI, 2000'li yılların başında İsrail ile bağları koparmaya yönelik daha geniş bir hareketin parçası olarak İsrail üniversitelerinin boykot edilmesi çağrısına öncülük etmiştir. Bu harekete katılan aktivistlere ve akademisyenlere karşı İsrail devleti öncülüğünde bir tepkiye yol açtı.

Wind, İsrail akademisinin "İsrail devletinin inşasının merkezinde yer alan bu toprak değiştirme projesine dahil olduğunu" savunuyor.

Wind, "Gerçekten de Siyonist hareket, İsrail'in kuruluşundan önce, hareketin Filistin'deki toprak hedeflerine hizmet etmek üzere üç üniversite kurdu" dedi.

Wind, İsrail'de şu anda var olan sekiz büyük kamu yüksek öğretim kurumunun tamamının "doğrudan devletin hizmetinde faaliyet gösterdiğini ve politikalarının sürdürülmesinde kritik işlevler gördüğünü ve dolayısıyla İsrail yerleşimci sömürgeciliğinin temel direklerini oluşturduğunu" sözlerine ekledi.

Aynı şekilde, Kanada ve İsrail kitabının yazarı Yves Engler: Building Apartheid kitabının yazarı Yves Engler, 106 yıllık Kudüs İbrani Üniversitesi'ni İsrail ordusunun bir ortağı olarak tanımlamaktadır.

Engler, "Kampüsün ülkenin silahlı kuvvetlerine yardımcı olmaya ayrılmış bir bölümünde askeri subaylar yetiştiriyor. Hint üniversiteleri İbrani Üniversitesi ile hiçbir şey yapmak istememelidir.

"Tüm İsrail üniversiteleri Gazze'deki soykırıma yardım etmiştir, dolayısıyla bir İsrail üniversitesiyle yapılacak herhangi bir anlaşma Gazze'deki dehşete suç ortaklığı anlamına gelecektir." diye ekledi.

Shagrir liderliğindeki heyetin ay başında yedi Hint üniversitesine yaptığı ziyaretin ardından Şubat ayında yayınlanan bir açıklamada Kudüs İbrani Üniversitesi (HUJI), dünyanın dört bir yanındaki ortaklarına ve dostlarına "sarsılmaz dayanışmaları" için teşekkür etti.

Açıklamada, "Bu zor zamanlarda sarsılmaz bir dayanışma gösteren dünya genelindeki dost ve ortaklarımıza en içten şükranlarımızı sunuyoruz" denildi.

Mayıs ayında, ABD'de İsrail'in Gazze savaşına karşı öğrenci protestolarının başlamasından bir ay sonra ve 76 İspanyol üniversitesinin İsrail ile ilişkilerini gözden geçirme kararı almasından günler sonra Shagrir, Hindistan'ı Kudüs İbrani Üniversitesi için "stratejik bir öncelik" olarak nitelendirmeye başladı.

Shagrir, "Hindistan'ın etkileyici büyüme trendi, araştırma yetenekleri ve İsrail ile paylaştığı değerler göz önüne alındığında, doğal olarak üniversitemiz için stratejik bir öncelik olarak ortaya çıkıyor" dedi.

Bir ay sonra HUJI rektörü Tamir Sheafer, üniversitesinin karşı karşıya olduğu boykot tehdidini "tsunami" olarak tanımladı.

Sheafer, "Aldığımız mektuplar ya da bilgilerden, askıya alınan ve hatta kopan akademik ilişkilerin sayısını sayamıyorum" dedi.

Militarizasyon

Bu yılın başlarında Hindistan'a gelen tek üniversite Hebrew Üniversitesi değildi. Mart ayı ortasında, İsrail'in en büyük askeri ve ticari havacılık ve savunma sistemleri üreticilerinden biri olan ve İsrail'in Gazze bombardımanında aktif rol oynayan Israel Aerospace Industries (IAI), IIT-Delhi ile ikili arasında "stratejik ortaklık" olarak tanımlanan bir anlaşma imzaladı.

IAI bu ilişkinin "Hindistan'da teknolojinin geleceğini birlikte şekillendirerek, ilerlemeyi ve teknolojik mükemmelliği teşvik etmek için araştırmadan yararlanan ortak bir vizyonu ortaya koyacağını" söyledi.

IIT-Delhi'nin kurumsal ilişkiler dekanı Ranjan Panda, "küresel havacılık ve uzay endüstrisinde öncü" olan IAI ile çalışma olasılığından "memnuniyet duyduğunu" söyledi.

Kanadalı akademisyen Engler, MEE'ye IIT-Delhi'nin Gazze'deki ölümlerin çoğundan sorumlu olan önde gelen bir İsrail askeri taşeronuyla ortaklık yapmasının düşünülemez olduğunu söyledi.

Kasım 2023'te IAI, Gazze'deki ihtiyaçlar ışığında İsrail ordusuna hava savunma sistemleri tedarik etmek üzere 1.2 milyar dolarlık bir anlaşma imzaladı. İki hafta sonra, Mart sonunda, IAI Delhi'deki yan kuruluşunun açılışını yaptı. Açılış sona erdiğinde Gazze'deki ölü sayısı 32.500'ü aşmıştı.

Şubat ayında, İsrail'in Gazze'ye yönelik mevcut savaşı sırasında İsrail'e silah sevk etmekle suçlanan Pune merkezli Hindistan devletine ait Munitions India Limited (MIL) şirketi, "Hindistan'ın ilk yerli tasarım 155mm Akıllı Mühimmat mermilerini geliştirmek için" Hindistan Teknoloji Enstitüsü, Madras (IIT-Madras) ile ortaklık yapacağını duyurdu.

Ortak açıklamada, "Ayrıca nihai etki noktasında ölümcüllüğün arttırılması da öngörülmektedir" denildi.

MIL kendisini, Hindistan ordusu için çok çeşitli mühimmatın üretiminin yanı sıra test edilmesinde de yer alan ülkenin en büyük silah üreticisi olarak tanımlıyor.

IIT-Madras'ın Tel Aviv Üniversitesi ile ayrı bir "stratejik ortaklığı" bulunmaktadır. Nisan ayında ikili, "iki üniversitenin stratejik önceliklerini güçlendirmeye ve akademik ve toplumsal etki yaratmak için çok disiplinli araştırmaları teşvik etmeye" odaklanan ortak projeler için çağrıda bulundu.

IIT-Madras 2023 yılında Hindistan'da su güvenliği konusunda çalışacağı iddia edilen bir "Hindistan-İsrail Su Teknolojisi Merkezi "ne (CoWT) ev sahipliği yapacağını duyurdu.

Nick Reimer, Boykot Teorisi ve Filistin Mücadelesi kitabının yazarı: Universities, Intellectualism and Liberation (Üniversiteler, Entelektüalizm ve Kurtuluş) adlı kitabın yazarı Nick Reimer MEE'ye yaptığı açıklamada İsrail üniversitelerinin "sürdürülebilirlik" ve "su güvenliği" ile ilgili projeleri kullanmasının şaşırtıcı olmadığını söyledi.

Reimer, "İsrail üniversiteleri Filistin soykırımının temel itici güçleridir" dedi.

"Siyonizme bağlılıklarını, silah geliştirmedeki rollerini ya da İsrail ordusuna verdikleri desteği gizlemek için hiçbir şey yapmıyorlar.

"İsrail apartheidına ve İsrail'in savaş suçlarına sağladıkları ideolojik kılıf, ister yurt içinde ister uluslararası alanda olsun, kayda değerdir - 7 Ekim'den sonra Batı üniversitelerini Filistin'e verilen desteği yeterince engellememekle ne kadar çabuk suçladıklarına ya da BDS'ye karşı nasıl sürekli kampanya yürüttüklerine bir bakın." diye ekledi Reimer.

İsrail ile ilişkilere tepki

Kasım ayının ortalarında, İsrail'in Gazze'ye yönelik yıkıcı savaşının üzerinden bir ay geçmişken, 2012 yılından bu yana İsrail Araştırmaları Merkezi'nin bulunduğu Haryana'daki OP Jindal Global Üniversitesi yöneticileri, ünlü Hintli entelektüel Achin Vanaik'ten günler önce üniversitede Filistin üzerine verdiği bir konferans için özür dilemesini istedi.

Özür talebi, İsrail'in Delhi'deki elçisi tarafından üniversitenin kurucu rektör yardımcısı C. Raj Kumar'a yapılan bir şikayetle ortaya çıktı.

İsrail'in Hindistan Büyükelçisi Naor Gilon, "İsrail Devletini gayrimeşrulaştıran bir etkinliğin neden üniversitede düzenlendiğini anlayamıyorum" diye yazmıştı.

Vanaik özür dilemeyi reddetti, ancak bu olay ve ay başında IIT-Bombay'da yaşanan, öğretim üyelerinin Hamas sempatizanı olmakla suçlandığı ve Vanaik'in Filistin konulu bir başka konferansının iptal edildiği başka bir olay, sansür ve Filistinli seslerin bastırılmasına yönelik bir dizi vakanın habercisi oldu.

Aralık ayında Nandini Sundar gibi yüzlerce Hintli akademisyen, Filistin konusunda Hindistan kampüslerinde uygulanan sansüre son verilmesi çağrısında bulunan bir mektuba imza attı. Ayrıca "Filistin meselesinin Hindistan'da İslam düşmanlığını körüklemek için kullanılmasına" da karşı çıktılar.

Ancak daha sonra Gazze'deki savaşı sona erdirmeye yönelik küresel öğrenci hareketi dünyanın dört bir yanında kampların kurulmasına neden oldu.

Hindistan'daki çeşitli üniversitelerden öğrenciler, Hindistan'ın 7 Ekim saldırılarını ilk kınayan ülkeler arasında yer almasını; ilk ateşkes çağrısına imza atmayı reddetmesini; Güney Afrika'nın İsrail'e karşı UAD'de açtığı davaya katılmayı reddetmesini; çeşitli eyaletlerdeki camilerde Filistin hakkında konuşulmasının suç sayılmasını ve Keşmir'de ve başka yerlerde Filistin yanlısı protestoların suç sayılmasını izledi.

Öğrenciler de harekete geçmek için fırsat kolladılar.

Mayıs 2024'te Delhi dışında özel bir üniversite olan Ashoka Üniversitesi'nde 400'den fazla öğrenci ve 39 öğretim üyesi, yöneticilerini Tel Aviv Üniversitesi ile bağlarını koparmaya çağıran bir dilekçe imzaladı.

Üniversite, öğrencilerin öncülük ettiği bağları koparma dilekçesini reddetti. Bir ay sonra, Ashoka'daki Young India Fellowship (YIF) programından bir düzine yüksek lisans öğrencisi, Gazze'ye ve üniversitelerinin Gazze savaşındaki suç ortaklığına dikkat çekmek için mezuniyet törenlerini kullandı.

Öğrenciler kefiye giydi ve "Özgür Filistin", "Soykırımı Durdurun" ve "Bağları Hemen Kesin" yazılı pankartlar taşıdı.

Protestoya katılan ve cezalandırılma korkusuyla isminin açıklanmasını istemeyen bir öğrenci MEE'ye yaptığı açıklamada, "Eğer bu üniversitedeysem ve bu üniversitenin Tel Aviv Üniversitesi ile böyle bir bağı varsa, burada değişim talep etmek benim sorumluluğumdur" dedi.

Ashoka Üniversitesi'ndeki eyleme paralel olarak, Haydarabad'daki Ulusal Hukuk Çalışmaları ve Araştırma Akademisi'nde (NALSAR) yüzlerce öğrenci, yöneticilerden hem Tel Aviv Üniversitesi hem de Herzliya'daki Harry Radzyner Hukuk Fakültesi ile bağlarını koparmalarını istedi.

Harry Radzyner Hukuk Fakültesi'nde Uluslararası Ceza ve İnsancıl Hukuk Merkezi'ni yöneten Yael Vias Gvirsman, Nisan 2020'de UCM'nin Filistin'de yargı yetkisini kullanmasına karşı çıktı. Kendisi şu anda Hamas tarafından tutulan İsrailli rehinelerden bazılarının avukatlığını yapıyor.

"Bugün itibariyle Gazze'de ayakta kalan hiçbir üniversite kalmadı. Gazze'deki tüm üniversiteler artık toz ve enkazdan ibaret. İsrail üniversitelerinin 'akademik özgürlük' bir yana, Filistin halkının temel eğitim hakkını savunmaktaki yankılanan sessizliği ve İsrail hükümetinin Filistin üniversitelerine yönelik saldırısına karşı güçlü bir nota vermemesi, 'akademik özgürlük' iddialarının meşruiyeti konusunda çok şey anlatıyor."

Öğrencilere göre, üniversite dilekçeye yanıt vermedi, ancak bazı öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrenci desteklerini ifade etti.

NALSAR üçüncü sınıf öğrencisi Keerthana Revinipati, "Bu işbirliklerinin benimsediği politikalar hakkında da düşünmek zorundayız. Bu işbirlikleri ne olursa olsun, bence hepsi kaçınılmaz olarak İsrail devletinin eylemlerine atfedilmeye devam eden sessiz meşruiyetin daha büyük bir parçasını oluşturacaktır. Sessizliğimiz bizi suç ortağı haline getirmesi bakımından neredeyse hegemoniktir.” diyor

Ancak Noida, Uttar Pradesh, Hindistan'daki Amity Üniversitesi'nde yardımcı doçent olan Manjari Singh, yüksek öğrenim kurumları arasında gelişen bağları savunuyor.

Singh, her iki ülkenin de kamu diplomasisini derinleştirmek için eğitim işbirliğine öncelik vermesinin şaşırtıcı olmadığını söyledi.

Singh, "2017'den bu yana stratejik ortak olan Hindistan ve İsrail, çok sayıda yakınlaşma ve karşılıklı çıkar alanına odaklanıyor." diye ekledi.

Modi yönetimindeki Hindistan hükümeti, Hindistan ordusunu modernize etmek ve amiral gemisi olan "Make in India" programını pekiştirmek için İsrail ile ilişkilerini en üst düzeye çıkarmaya çalışıyor.

Singh, üniversitelerin böyle bir girişimin parçası olmasının doğal olduğunu söylüyor.

"Hint üniversiteleri de ülkenin kalkınmasına katkıda bulunmak için kendi kendine yeten yaklaşımı ya da 'Viksit Bharat' yaklaşımını benimsiyor, dolayısıyla bu bileşende evet, devlet politikalarıyla uyumlu çalışıyorlar. Bu her ülke için de aynıdır" diye ekledi.

Hindistan'dan İsrail'in Gazze savaşına destek

7 Ekim'de İsrail'in güneyine yapılan saldırıların ardından Hindistan, İsrail'in Gazze'deki savaşının ilk savunucularından biri olarak kendini gösterdi.

Bu destek o kadar istikrarlı ve güvenilir oldu ki Mayıs ayında İsrail'in Hindistan Büyükelçisi Naor Gilon tarafından da teyit edildi.

Hindistan 1992'de İsrail ile ilişkilerini normalleştirdiğinden bu yana, savunma ve tarımdan siber güvenlik ve su tasarrufuna kadar İsrail teknolojisinin önemli bir alıcısı olarak İsrail'e daha da yakınlaştı.

Bu durum genellikle Modi'nin eseri olarak görülse de, Hintli silah şirketleri, teknoloji firmaları ve üniversiteler Modi'nin gelişinden yıllar önce İsrail ile daha yakın çalışmaya başlamıştı.

Hindistan 2013 yılına gelindiğinde İsrail silahlarının dünyadaki en büyük müşterisiydi.

Ancak Modi döneminde Hindistan ve İsrail arasındaki bağlar, Hintli ve İsrailli şirketlerin Hindistan'daki fabrikalarda ortak silah üretmesiyle daha önce görülmemiş boyutlara ulaştı.

İki ülke tarafından ortak üretilen silahlar arasında Tavor X95 saldırı tüfekleri, Galil keskin nişancı tüfekleri, Negev hafif makineli tüfekler ve Hermes 900 orta irtifa uzun havada kalışlı insansız hava araçları yer alıyor.

Savunma analistleri Hindistan ile ortaklığın İsrail silahlarının seri üretimine yardımcı olabileceğini söylüyor.

Her iki devletin de iki ülke arasındaki kültürel ve sosyal bağları geliştirme çabaları, Bollywood'un İsrail'de tanıtılmasından Hindutva ve Siyonist efsanelerin yaygınlaştırılmasına kadar, her iki ülkenin de benzer demografik tehditlerle karşı karşıya olduğu veya benzer bir kaderi paylaştığı, sosyal ve ekonomik etkileşimlerde bir artışa neden oldu.

Bu görünürlük öğrenci ve akademisyen değişimini daha da teşvik etti.

Gözlemciler İsrail'in gözünü Hindistan'a dikmesinin Batı ile ilişkilerini sonlandırmaya yönelik bir girişim olduğunu düşünmüyor. Boykot hareketi Batı'da daha fazla ivme kazanırken bu daha çok bir sigorta politikası olabilir.

British Columbia Üniversitesi Antropoloji Bölümü'nde doktora sonrası araştırmacı olan Maya Wind MEE'ye verdiği demeçte, "Bunun batılı ortaklıkların yerini alacağını sanmıyorum, ancak belki de bu noktada başka tür sosyal yardımlar yapmak için daha şiddetli bir ihtiyaç duyuyorlar" dedi.

2022 yılında Hintli öğrenciler İsrail'deki en büyük yabancı öğrenci grubunu oluşturuyordu ve İsrail'deki tüm yabancı doktora sonrası araştırmacıların yüzde 47,9'u Hindistan'dan geliyordu.

İsrail'in Güney Hindistan Başkonsolosu Tammy Ben-Haim'e göre, öğrenciler her iki devletin kurduğu sistemler nedeniyle İsrail'e seyahat ediyor.

"Bu Temmuz ayında Bangalore'daki Hindistan Yönetim Enstitüsü'nde (IIM-Bangalore) ders vermek üzere gelecek İsrailli bir profesörümüz var. Hindistan Teknoloji Enstitüsü Madras (IIT-Madras) ile su konusunda bir mükemmeliyet merkezi kurmak için görüşmelerimiz sürüyor."

Ben-Haim, "İsrailli bir heyet Ağustos ayında bir seminere katılmak üzere IIT-Madras'ı ziyaret edecek ve birçok İsrailli şirket programa ilgi duyduğunu ifade etti" dedi.

Bu arada, hızlı gelişmelerden endişe duyanlar, Hint üniversitelerinin de Amerikalı meslektaşları gibi bu ortaklıklara ve işbirliklerine borçlu hale gelip gelmeyeceklerini merak ediyor.

Bu öğrenciler endişelerinin çok yönlü olduğunu söylüyor.

Gazze'nin her gün bombalanmasına, Filistinli aile soylarının yok edilmesine, gazetecilerin öldürülmesine, okulların ve hastanelerin yıkılmasına ve mülteci kamplarının bombalanmasına -ki ölü sayısı 38.000'e ulaşmış durumda- tanık oluyorlar ve İsrail'in diğer ülkelere de yöntem ihraç etme eğiliminde olduğunu düşünüyorlar.

Öğrenci, "Şu anda ilişkileri sürdürmek siyasi bir tercihtir. Filistin ve Keşmir arasındaki bağlantılardan bahsetmeden Hindistan ve İsrail kurumları arasındaki bağlantıyı düşünmek de endişe vericidir" dedi.

Öğrenci, bunun hem teknolojik bir değişim hem de "bir fikir değişimi" olduğunu ve Ashoka Üniversitesi örneğinde bir insan değişimi olduğunu da sözlerine ekledi.

"Bu, bu programların veya girişimlerin ötesinde bir projeye işaret ediyor."

"Öğrencilerin bunu meydana gelen daha geniş çaplı değişimde göreceklerini umuyorum. Örneğin, eğer enstitüleri 'araştırma değişimi' yapıyorsa, umarım bunu siyasi sonuçlarından bu kadar yoksun görmezler. Öğrencilerin bunu protesto etmelerini ve buna karşı mücadele etmelerini ve buna karşı durmalarını umuyorum" dedi.

Kaynak: Mepa News

uyg.gif

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.