Hindistan'da iki çocuk 'kamusal alanda dışkıladığı' için dövülerek öldürüldü

Hindistan'da iki çocuk 'kamusal alanda dışkıladığı' için dövülerek öldürüldü

Hindistan'da iki çocuk kamusal alanda dışkıladığı için dövülerek öldürüldü. Olay Hindistan Başbakanı Narendra Modi'nin ülke genelinde 100 milyon tuvalet yapma kampanyası üzerine Gates Vakfı ödülünü aldığı sırada gerçekleşti.

Polis teşkilatının bildirdiğine göre, Hindistan'da iki çocuk köy meclisine ait bir binanın yakınındaki açık alana dışkıladığı için dövülerek öldürüldü.

Kurbanlar, daha önce "Dokunulmazlar" olarak bilinen Dalit topluluğu (kast sisteminde en altta yer alan kesim -çn) mensubu iki kuzen olan 12 yaşındaki Roşni ve 10 yaşındaki Avinaş'tı. Daha üst bir kast olan Yadav topluluğundan iki yetişkin erkek kardeş, cinayet şüphesiyle tutuklandı.

Saldırı sabah saat 6.30’da, Madhya Pradesh eyaletinin Bhavkhedi köyünde, kısmen hassas bir anda; Hindistan’dan yaklaşık 12 bin km ötede, Başbakan Narendra Modi, Bill ve Melinda Gates Vakfı’ndan kamusal alanda dışkılamayı ortadan kaldırmak için yaptığı çalışmalar adına ödül alırken gerçekleşti.

Bhavkhedi saldırısındaki kurbanların ailesi, muhabirlere evlerinde tuvalet bulunmadığını ve şartları sağlamalarına rağmen Modi'nin büyük projesi, Swachh Bharat (Temiz Hindistan) programından yardım alamadığını söyledi.

Kast sisteminin kurbanı: Çocuklarımız onların çocuklarıyla oynayamaz

Yerel istasyon şefi R. S. Dakad'ın Hindustan Times'a yaptığı açıklamaya göre polis, saldırganların "sopalarla ve acımasızca ölümüne dövmeden önce" çocukların fotoğraflarını çektiğine inanıyor. Çocuklar hızla hastaneye kaldırılsa da yolda öldükleri bildirildi.

Avinaş'ın işçi olan babası Manoj Balmiki, Dalitlerin köyde istismar edildiğini ve ayrımcılığa maruz kaldığını, tutuklanan iki kardeşin de geçmişte birkaç farklı vakada çocukları azarlamış olduğunu söyledi. Balmiki, polisin isimlerini Hakim Yadav ve Rameşvar Yadav olarak açıkladığı iki kardeşe ait bahçenin yanında, bir ağacın dalını kestiği için ikiliyle kavga ettiğini anlattı.

32 yaşındaki Balmiki, Reuters'a verdiği demeçte, "Bizim köyümüzde değinilmeyen çok fazla sorun var" dedi ve iki aile arasındaki önceki tartışmaların “kasta dair hakaretler” içerdiğini söyledi. “Çocuklarımız, onların çocuklarıyla oynayamaz” diye ekledi.

'Kamusal alanda dışkılamama' projesi

Polis şefi Şivpuri Rajeş Çandel, cinayetlerin kamusal dışkılamaya dair "batıl inançlarla" veya “dokunulmazlıkla” ilgili olup olmadığına dair soruşturmaların devam ettiğini aktardı. Vaka, Dalitleri ve ayrımcılığa maruz kalan diğer kast ve aşiret topluluklarını korumak için tasarlanmış yasaların ihlali olarak değerlendiriliyor.

Fakat cinayetler, Modi'nin 2014'te ilk seçim zaferinin ardından başlattığı, 2 Ekim 2019'a kadar -Mahatma Gandhi'nin yaklaşan 150. doğum günü- bütün Hindistan'ı "kamusal alanda dışkılamadan" arındırmayı amaçlayan hıfzıssıhha programının yetersizliğini de vurguluyor.

Hükümet, son beş yıl içinde 100 milyondan fazla haneye tuvalet inşa edilmesi konusunda yardım ettiğini söylüyor. Swachh Bharat programını takip etmek için tasarlanan bir internet sitesindeyse, yaklaşık 600 bin köyün “kamusal alanda dışkılamadan arındırıldığı” belirtiliyor.

Bölgenin en yetkili memuru Anugraha P.'ye göre, 2018'de “kamusal dışkılamadan arındırıldığı” ilan edilen Bhavkhedi de bu köyler arasında. Buna karşın kırsal alanlarda birçok hanenin hala tuvalet erişimi olmadığını söyleyen sivil toplum grupları, hükümeti kendi ilerleyişini takip etmekten aciz olmakla eleştiriyor.

instabanner.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.