Hizbullah’ın ilk genel sekreteri Tufeyli: Bugünün Kerbela'sı Halep'tir

Hizbullah’ın ilk genel sekreteri Tufeyli: Bugünün Kerbela'sı Halep'tir

Hizbullah’ın ilk genel sekreteri Subhi Tufeyli, "Kerbela bu yıl Halep’te. İmam Hüseyin’in bebekleri de evlerinin enkazı altında” dedi.

Lübnan Hizbullahı'nın ilk genel sekreteri ve din adamı Suphi Tufeyli “Kerbela bu yıl Halep'te. İmam Hüseyin'in bebekleri de evlerinin enkazı altında” dedi. Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Şeyh Tufeyli, Halep'te yaşananların Kerbela'yı aratmadığını da vurguladı.

KIZGIN OLMAMIZ GEREKİR

Tufeyli, daha önce de Rusya'nın Suriye'yi işgal ettiğini söyleyerek, “Bugün Suriye'deki çocukları, kadınları, hastaneleri Rusya bombalarken, bir grup çıkıp büyük bir sevinçle bunu başarı olarak görüyor. Ruslar gelip bir Müslüman ülkeyi bombalarken bizim kızgın olmamız gerekmez mi?” demişti.

İNSANİ TRAJEDİ

Geçtiğimiz Cuma açıklama yapan Fransa'nın BM Daimi Temsilcisi Francois Delattre de Halep'i İspanya'nın Guernica'sına benzetmişti. Delattre, Halep'te yaşanan insani trajediyi 1937'de İspanya'nın Guernica kasabasında yaşanan katliama benzeterek, “Önceliğimiz Halep'teki katliamı durdurmak” dedi.

İç savaştan önce 5,5 milyon insanın yaşadığı Halep'te şu an 350 bin kişi yaşıyor. Son 3 ayda gerçekleşen 8 bin 100 hava saldırısında bin 833 kişi hayatını kaybederken bunlardan 502'sini çocuklar oluşturuyor. BM Çocuklara Yardım Fonu'nun (UNICEF) Eylül 2015'teki raporuna göre, Suriye'de Mart 2011'de başlayan savaş nedeniyle 2 milyonu aşkın çocuk eğitimini bırakırken, 5 bin okul da kullanılamaz hale geldi.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.