Hollanda mahkemesi İsrail'e F-35 parçalarının teslimatını durdurma kararı verdi

Hollanda mahkemesi İsrail'e F-35 parçalarının teslimatını durdurma kararı verdi

Hollanda'da bir mahkeme, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik bombardımanında kullandığı F-35 savaş uçaklarının parçalarının teslimatının Hollanda tarafından durdurulmasına hükmetti.

Hollanda'da bir mahkeme, hükümetin İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarında kullandığı F-35 savaş uçaklarının parçalarının teslimatını durdurmasını emretti.

Pazartesi günü bir temyiz mahkemesi tarafından verilen kararda, Hollanda'nın ihraç ettiği parçaların "uluslararası insancıl hukukun ciddi ihlallerinde" kullanıldığına dair "açık bir tehlike" olduğu belirtildi.

Mahkeme, İsrail'in F-35'leri Gazze'ye yönelik saldırılarda kullanmasının muhtemel olduğunu ve bunun da kabul edilemez sivil kayıplara yol açtığını söyledi. Mahkeme, Hollanda devletinin ihracat izni için yeni bir inceleme yapmak zorunda olmadığı yönündeki iddiasını reddetti.

Ancak Pazartesi günkü karara cevaben Hollanda hükümeti, silah parçalarının İsrail'in kendisini "İran, Yemen, Suriye ve Lübnan gibi bölgedeki tehditlerden" koruyabilmesi için hayati önem taşıdığını savunarak kararı Yüksek Mahkeme'de temyiz edeceğini açıkladı.

Karar, Uluslararası Af Örgütü ve Oxfam'ın geçen yıl alt mahkemenin verdiği ve parçaların tedarik edilmesinin "İsrail'in Gazze'de gerçekleştirdiği geniş çaplı ve ciddi insani hukuk ihlallerine katkıda bulunduğu" iddiasını reddeden karara karşı yaptıkları temyiz başvurusunun ardından geldi.

İnsan hakları örgütleri, hükümeti, teslimatları sürdürerek savaş suçlarına ortak olmakla suçladı.

Aralık ayında bir mahkeme davayı reddetti. Mahkeme, hükümetin silah ihracatı ile ilgili siyasi ve politik konuları değerlendirirken büyük ölçüde özgür olduğunu belirtti.

Ancak temyiz mahkemesi, siyasi ve ekonomik kaygıların savaş kanunlarının açık bir şekilde ihlal edilmesi riskinin önüne geçemeyeceğini söyleyerek bu kararı reddetti.

Temyiz mahkemesi bunun yerine hükümetin yedi gün içinde savaş uçağı parçalarının İsrail'e tüm ihracatını durdurmasına karar verdi.

Yargıç Bas Boele kararında "İhraç edilen F-35 parçalarının uluslararası insancıl hukukun ciddi ihlallerinde kullanıldığına dair açık bir risk olduğu inkar edilemez" dedi ve mahkeme salonundaki birkaç kişinin alkışlamasına neden oldu.

İsrail, yerleşim bölgesinde yürüttüğü askeri operasyon sırasında savaş suçu işlediği iddialarını defalarca reddetti. Ancak Uluslararası Adalet Divanı Ocak ayında İsrail'i yerleşim bölgesinde soykırım teşkil edebilecek her türlü faaliyete karşı dikkatli olmaya çağırmıştı.

Gazze Şeridi'nde Sağlık Bakanlığı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, 164'ü son 24 saat içinde olmak üzere İsrail saldırılarında kuşatma altındaki bölgede en az 28.340 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Hollandalı yetkililer geçen yıl, teslimatlara müdahale etme güçlerinin olup olmadığının belirsiz olduğunu söylemişti.

Hollanda, ABD yapımı uçak parçalarının talep üzerine ülkelere dağıtıldığı birkaç bölgesel depodan birine ev sahipliği yapıyor. Hollanda'daki tesis savaşın başlamasından bu yana İsrail'e en az bir sevkiyat gerçekleştirdi.

Hükümet avukatları ayrıca, Hollanda'daki tesisin tedarik etmemesi halinde İsrail'in F-35'leri için parçaları başka bir yerden kolaylıkla temin edebileceğini savundu.

Hükümete ihracatı durdurma emri veren mahkeme kararı Hollandalı yetkililer tarafından temyize götürülebilir.

Kaynak: Mepa News

wp.gif

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.