Hollanda'da mahkeme İslam karşıtı siyasetçi Wilders'i suçlu buldu

Hollanda'da mahkeme İslam karşıtı siyasetçi Wilders'i suçlu buldu

Hollanda Yüksek Mahkemesi, Özgürlük Partisi lideri Geert Wilders'i 'insanları belli bir kesime karşı nefret ve şiddet göstermesi için kışkırttığı' gerekçesiyle suçlu buldu.

Hollanda Yüksek Mahkemesi, Özgürlük Partisi lideri Geert Wilders'ı 'insanları belli bir kesime karşı nefret ve şiddet göstermesi için kışkırttığı' gerekçesiyle suçlu buldu.

Mahkeme kararı davanın başlangıcından 7 sene sonra verildi.

"Bir kesime hakaret etmek Ceza Kanunu kapsamında yasaklanmıştır" ifadelerini kullanan hakim, "Bir politikacı bile hukukun basit kurallarına uymalı ve hoşgörüsüzlüğü kışkırtmamalıdır" dedi.

Davaya sebebiyet veren olay Wilders'ın 2014'te Lahey şehrinde Faslılar hakkında kullandığı birtakım sözler olmuştu.

Wilders bir kafede insanlara "Bu şehirde ve ülkemizde daha fazla mı Faslı istersiniz daha az mı?" diye sormuş, insanlar ise "daha az, daha az, daha az" diye cevap vermişlerdi. Bunun üzerine Özgürlük Partisi lideri "o zaman bu konuda bir şeyler yapacağız" demişti.

2016'nın Aralık ayında 'bir kesim insana yönelik hakaret ayrımcılık'tan suçlu bulunan Wilders, 'hükmün kendisinin yeterli olması' nedeniyle ceza almamıştı. Savcının talep ettiği 5 bin euroluk para cezası da ödenilmedi.

Kaynak: Mepa News

uygulamabanner.jpg

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.