1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Hürriyet yazarı Selvi: Mümtazer Türköne'nin tahliyesi için formül aranıyor
Hürriyet yazarı Selvi: Mümtazer Türköne'nin tahliyesi için formül aranıyor

Hürriyet yazarı Selvi: Mümtazer Türköne'nin tahliyesi için formül aranıyor

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin 'yeniden yargılansın' talebinde bulunduğu Mümtazer Türköne'nin cezalandırılması formülünün konuşulduğunu yazdı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

'FETÖ'den tutuklanan eski Zaman gazetesi yazarı Mümtazer Türköne, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin attığı bir tweetle gündem oldu.

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, Türköne'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaretten aldığı hapis cezasını da hatırlatarak, "Ama asıl büyüklük izzetinefsine zor gelen birisinin adalet hakkını savunabilmektir" dedi ve Türköne için bir formülden söz edildiğini yazdı.

Selvi, "Türköne, FETÖ üyeliğinden 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Zaman gazetesindeki bazı yazıları delil olarak görülen Türköne, yaklaşık 4.5 yıldır hapiste. Dosyası temyiz aşamasında olan Türköne için şöyle bir formül konuşuluyor. Türköne’nin terör örgütü üyeliğinden değil, terör örgütü üyesi olmadığı halde onu meşru göstermek, teşvik etmek ve propagandasını yapmak suçundan dolayı cezalandırılması gerektiği savunuluyor. 

Mümtazer Türköne dosyasını inceleyen savcı da yerel mahkemede o yönde değerlendirme yapmış. Mümtazer Türköne, Terörle Mücadele Yasası’nın 7. maddesinin birinci fıkrasına ve TCK’nın 314. maddesine göre 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. O nedenle bir süre daha hapis yatması gerekiyor. Ancak temyizde bozulur da 7. maddenin ikinci fıkrasındaki terör propagandası yapmaktan ceza alırsa, yattığı hapis cezaları dikkate alınarak cezaevinden çıkma imkânı doğacak. İki ceza arasında bir fıkra var ama biri hapiste tutuyor, diğeri tahliye ediyor. Dileğim, Mümtazer  Türköne'nin bir an önce özgürlüğüne kavuşması..." ifadelerini kullandı.

twtcanli.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler