1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. İBB'den 'Çince tabela' açıklaması: Çin Büyükelçiliği'nin talebi yerine getirildi
İBB'den 'Çince tabela' açıklaması: Çin Büyükelçiliği'nin talebi yerine getirildi

İBB'den 'Çince tabela' açıklaması: Çin Büyükelçiliği'nin talebi yerine getirildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), tartışmalara neden olan Çince durak isimleriyle ilgili açıklama yaptı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Açıklamada yabancı turistlerin yoğun olarak geldiği ‘Tarihi Yarımada’ ve çevresinde yılın belirli zamanlarında değişecek geçici çeviri yazıları asılması yönünde yeni bir proje başlatıldığı belirtildi.

İBB'den yapılan açıklamada şehre gelen turist sayısını artırmak ve yabancı ziyaretçilere yardımcı olmak amacıyla 'Çeviri Tabela' isimli yeni bir proje başlatıldığı duyuruldu.

Açıklamada, özellikle yabancı turistlerin yoğun olarak geldiği Tarihi Yarımada ve çevresinde uygulanacak çalışma kapsamında, ulaşım sistemleri ile yönlendirme tabelalarına yılın belirli zamanlarında değişecek geçici çeviri yazıları asılmaya başlandığı belirtildi.

"Çin Büyükelçiliği'nden gelen talep doğrultusunda"

Açıklamaya göre Çin Büyükelçiliği'nden gelen talep doğrultusunda yapılan uygulama kapsamında; Kabataş-Bağcılar Tramvay hattı ve Yenikapı-Hacıosman metro hatlarındaki 30 istasyon, Şehir Hatları'nın Ortaköy, Kadıköy, Üsküdar ve Boğaz ile Boğaz Turu ve Adalar Hattı iskeleleri, İETT'nin Tarihi Yarımada'daki 11 durak ve 56 turistik yönlendirme tabelası ile tesbih ve halı müzelerindeki mevcut tabelalara Çince çeviriler eklendi.

Çin'in Doğu Türkistan'daki Uygur Türklerine yönelik uyguladığı sistematik soykırımın gündemde olduğu bir dönemde İBB'nin "Çince tabela" uygulaması oldukça dikkat çekmiş, bazı vatandaşlar bu tabelaları sökmüştü.

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler