1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. İBB'den İstanbul'da kar yağışı uyarısı
İBB'den İstanbul'da kar yağışı uyarısı

İBB'den İstanbul'da kar yağışı uyarısı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul'da beklenen kar yapışına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Mümkün olduğu kadar dışarıya çıkılmamalı, yolculuk yapılacaksa da toplu taşıma kullanılması önemli" uyarısını yaptı. 

İmamoğlu, İstanbul’da beklenen kar yağışı ile ilgili alınan tedbirleri açıkladı. İmamoğlu, “Bugün itibariyle soğuk hava dalgası bizimle buluşmaya başladı. Yağmur ve karla karışık yağmurla başladı gün. İlerleyen saatlerde kara dönüşeceği noktalar oldukça fazla var. Bugün öğleden sonra başlamak üzere gece boyunca devam edecek olan fırtına en önemli başlık. Vatandaşlarımızın böylesi sert hava koşullarına dikkat etmesi, yolculuklarını ona göre planlaması lazım. Mümkün olduğu kadarıyla dışarıya çıkılmaması, yolculuk yapılacaksa da toplu taşımanın kullanılması önemli bir uyarıdır. Perşembe gününe kadar etkili bir yağış dalgası içerisinde olacağız. Pazartesi sabahına dönük yağmur ve karla karışık yağmur şeklinde süreç devam edece ve akşam saatlerine doğru da kar şeklinde süreci devam edecek." dedi.

İmamoğlu şu ifadeleri kullandı: 

"Henüz Valiliğimizden okullarla ilgili ya da kamu çalışanlarıyla ilgili bir açıklama yok. Zaman dilimi içerisinde böyle bir tedbir alınırsa da bunu vatandaşlarımızla paylaşıyor olacağız. İstanbul’da yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Görev başında olan personel sayımız 9 bin 649. Bu denli kalabalık bir ekiple İstanbulumuzun her köşesinde farklı görev tanımlarıyla işimizin başında olacağız. Akıllı sistem kazandırılan araçla karla mücadele edecek. Metrobüs yoluna özel kar küreme araçları aralıksız görev yapacak. Bu da önemli.

Metro istasyonlarında da arkadaşlarımız etkili hizmet içerisinde olacak. Toplu taşımanın yoğunlaşmasıyla vatandaşlarımızın konforunu da düşünüyor olacağız. 40 noktada kumanya ve mobil dağıtımla insanlarımıza destek olacağız. 9 metro istasyonunda da kurulan ısınma noktalarında çay ikramımızla vatandaşlarımızı güzel bir güne devam etmeleri noktasında destekleyeceğiz. Kar küreme ve tuzlama ekipleri İstanbul’da bizim sorumlu olduğumuz yol ağında 598 müdahale noktasında hazır bekliyor olacak. Kar küreme, tuzlama çalışmaları olası kar yağışı ve buzlanma öncesinde de sahalarda tedbirin önden alındığını belirtelim.

İBB 260 ton tuz, 46 ton solüsyon kullandı şu ana kadar. Yollarda da 377 adet hazırda tuz kutuları bulunuyor. İstanbulumuzun karla mücadelesinde önemli olan vatandaşlarımızın bizlere olacak desteği. Kesinlikle fırtınanın yoğun yaşanacağı ortamda hassas davranalım.

Özel yapılarda alınması gereken tedbirler, yapılması gerekenler - ki şantiyeler olabiliyor İstanbul’un muhtelif noktalarında” konusunda kurum kuruluşları uyarıyorum. Mutlaka kendi sahalarında tedbir alsınlar.

İstanbul’un kırsalında da hazırlıklıyız. Muhtarlarımızın kontrolüne verdiğimiz  168 küreme aparatla traktörler köy  yollarında çalışıyor olacaklar. Muhtarlarımızla iş birliği içerisinde süreci yönetecekler.

Buzlanma erken uyarı sistemimizle beraber olası yoğunlaşmada arkadaşlarım hızla müdahale edecekler.

Konaklama alanlarımıza taşıdığımız 700 evsiz misafirimiz var. Onlarla ilgili çalışmalarımız sürüyor. Evsiz misafirlerimize kış hizmeti sunuyoruz. Tüm ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Sahada tespit edemediğimiz ya da anlık gördüğümüz evsiz vatandaşlarımızı da misafir ediyor olacağız.

Sokaklarda diğer canlıları da unutmuyoruz. Haftada 655 noktada günlük 2 ton besleyici değeri yüksek kuru mamayla sokak canlılarını besliyor olacağız.

Kritik noktalarda mobil tuvaletlerle vatandaşlara hizmet veriyor olacağız. Yetki alanımızın dışında olan ama ortak çalıştığımız otoyollar ve karayollarının yetki alanlarında, sıkışıkların yaşandığı bazı kavşaklarda geçmiş dönemden edinilen deneyimle ara bariyerlerde açılma noktalarının artırıldığını biliyoruz. Anlık sıkışmalarda o açılışlar yapılarak trafik akışkanlığı destekleniyor olacak.

10 bine yakın çalışanımız 24 saat esaslı olarak sizlere hizmet ediyor olacak.  Kuruluşlarla, 39 ilçe belediyesiyle de anlık irtibat kuran ve anında iş birliği yapan bir anlayışla süreci takip ediyor olacağız. İstanbul’da hizmet eden araç ve iş makinesi sayımız 2275 adet. Güçlü bir ekibimiz ve ekipmanımız var. 257 bin ton tuz stoğumuz var. Tam ekip işimizin başındayız. Lütfen mecbur kalmadıkça dışarı çıkmayalım."

whtspp.jpg

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.