İbrahim Kalın, seçimlerin Mayıs'ta yapılabileceğini söyledi

İbrahim Kalın, seçimlerin Mayıs'ta yapılabileceğini söyledi

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın CNN International'a konuştu.

Kalın, aksi yönde bir siyasi mutabakat olmaması durumunda eğilimin seçimlerin Mayıs'ta yapılması yönünde olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türkiye'yi vuran deprem felaketini CNN International'da “Hiç böyle bir şey görmedik. Çok sayıda yıkıcı deprem oldu. 7 bine yakın artçı gördük.” sözleriyle anlattı.

Becky Anderson'ın konuğu olan Kalın, Türkiye'nin asrın felaketiyle mücadele için “Tüm kaynaklarını seferber ettiğini” söyledi.

Kalın, “Dairelerle dolu 100 binden fazla bina ya yıkıldı ya da hasar aldı. Hepsi tahliye edilecek ya da yıkılacak. Tüm önlemleri alıyoruz. Hali hazırda afet bölgesinde 300 binden fazla çadır kurduk. Her gün on binlerce çadır, konteyner, prefabrik ev ve başka geçici konaklama sağlıyoruz. Tüm kaynaklarımızı seferber ediyoruz.” dedi.

"Yeni şehirlerimizi bilime göre inşa edeceğiz"

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, deprem sonrası süreçte yapılan eleştirileri dikkate aldıklarını “Tabii ki her zaman daha iyisi yapılabilir. Buna şüphe yok. Endişelerini dile getirenler haklılar. Bunu oldukça ciddiye alıyoruz. Uzmanları, bilim insanlarını, sismologları, jeoteknisyenleri dinliyoruz. Yeni şehirlerimizi bilimsel kriterlere göre inşa edeceğiz. Buna şüphe yok.” sözleriyle vurguladı.

Sözcü Kalın, seçimlerin ne zaman yapılacağı konusunda son sözün Yüksek Seçim Kurulu'nda olduğunu ifade etti ve “Cumhurbaşkanı bu kararı kendi başına alamaz. Meclis'in bir karar görüş bildirmesi gerek. Ama günün sonunda yüksek seçim kurulu etkilenen 10 şehirde seçim olup olmayacağına karar verecek. 2 milyondan fazla kişi bölgeden ayrıldı. Gittikleri yerde nasıl oy verecekler gibi teknik sorunlar var. Ancak eğilim, önümüzdeki günlerde aksi yönde bir siyasi mutabakat olmadıkça vaktinde mayıs'ta yapılması yönünde.” ifadelerini kullandı.

whtspp.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.