1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. "Idlib ikinci Halep olabilir"
"Idlib ikinci Halep olabilir"

"Idlib ikinci Halep olabilir"

De Mistura, ateşkesin sağlanamaması ve siyasi çözüm bulunamaması halinde Suriye'nin İdlib kentinin ikinci bir Halep'e dönüşme riski olduğunu söyledi.

A+A-

Halep'in doğusunda hâlâ yaklaşık 50 bin sivilin kuşatma altında olduğunu söyleyen BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura, bu bölgede yaşayan yaklaşık 40 bin sivilin kentin batısına geçeceğini bildirdi.

Bu sivillerin sorun çıkmadan tahliyesinin sağlanmasını garanti altına alabilmek için BM'nin bölgedeki varlığının gerekli olduğunu dile getiren Mistura, bu coğrafyadaki uluslararası gözlemcinin sayısının ise yeterli olmadığını belirtti.

Kentin doğusunda geri kalan 10 bin kişi içinden bin 500 ila 5 bin muhalif savaşçı ve ailesinin İdlib'e gitmeyi planladığını aktaran Mistura, "Ateşkesin sağlanamaması ve siyasi çözüm bulunamaması halinde Suriye'nin İdlib kenti ikinci bir Halep'e dönüşme riski taşıyor." dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.