1. HABERLER

  2. SURİYE

  3. İdlib: Kurtuluş Hükümeti bakanını öldüren kişiler yakalandı
İdlib: Kurtuluş Hükümeti bakanını öldüren kişiler yakalandı

İdlib: Kurtuluş Hükümeti bakanını öldüren kişiler yakalandı

İdlib'de geçtiğimiz günlerde kaçırılarak öldürülen Kurtuluş Hükümeti bakanlarından Fayiz el Halif'in katil zanlılarının yakalandığı bildirildi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

İdlib'de geçtiğimiz günlerde kaçırılarak öldürülen Kurtuluş Hükümeti bakanlarından Fayiz el Halif'i öldüren kişiler yakalandı.

Yerel kaynakların aktardığı bilgilere göre geçtiğimiz gün düzenlenen operasyonlarda, El Halif'i kaçıran grubun dört üyesi yakalandı.

Yakalanan kişilerin sorgusunda, gruba ait bir başka merkezin yerini söyledikleri ve bu merkeze de dün HTŞ'ye bağlı güçlerce baskın düzenlendiği bildirildi.

Tahrir el Şam Heyeti (HTŞ) emniyet birimlerince düzenlenen baskında çıkan çatışmalarda üç kişinin öldürüldüğü ifade edildi.

Baskınlarda ele geçirilen eşyalar:

1-006.jpeg

2-053.jpg

Baskında öldürülen kişilerden ikisinin isminin Sefine Ebu Abdurrahman el Tunusi (Tunus vatandaşı) ve Ebu Dücane el Libi (Libya vatandaşı) olduğu ifade edildi. 

Ebu Abdurrahman el Tunusi'nin ismi daha önce bölgede ABD'nin düzenlediği bir hava saldırısıyla duyulmuştu.

El Tunusi'nin bu saldırıda öldürüldüğü öne sürülmüştü. Bölge kaynakları bu isimlerin dün HTŞ ile girdikleri çatışmalarda öldürüldüğünü belirtti.

HTŞ kaynakları, öldürülen ve yakalanan kişilerin bölgede daha önce suikast ve gasp gibi olaylara dahil olduğunu öne sürdü.

Fayiz el Halif'in öldürülmesi

Suriye'nin kuzeyinde, İdlib merkezli muhaliflerin kontrolündeki bölgeleri yöneten Kurtuluş Hükümeti'nin Yüksek Öğretim Bakanı Dr. Fayiz el Halif kaçırılarak öldürülmüştü.

Yerel kaynakların aktardığı bilgilere göre El Halif, geçtiğimiz günlerde İdlib kırsalında kayboldu.

Halif'in cansız bedeni, Halep'in batı kırsalındaki Tavame köyü yakınlarında 7 Nisan'da bulundu.

HTŞ'ye bağlı emniyet birimleri tarafından yapılan açıklamada, El Halif'in kaçırılarak öldürüldüğünü, kendisini öldüren çetenin üyelerinin ise 10 Nisan'da yakalandığını ve sorgularının başladığını ifade etti.

Halif'in neden öldürüldüğü ise henüz netlik kazanmış değil.

Dr. Fayiz el Halif kimdir?

1982 yılında Serakib kırsalındaki Rusafa köyünde dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini bölgede tamamladı.

Ardından Halep'e taşınarak eğitim hayatını burada sürdüren El Halif, Halep Üniversitesi Ziraat Mühendisliği Fakültesi'nden mezun oldu. Ziraat ekonomisi üzerine uzmanlaştı.

2011 yılında Kahire'de zirai ilaç kalıntısı üzerine yazdığı tezle yüksek lisans, daha sonra yine ayrı konuda doktora yaptı.

Suriye'de savaş öncesinde Ekonomi Bakanlığı'nda çalışan El Halif, ardından muhaliflerin kontrolündeki İdlib Üniversitesi'nde dersler verdi.

2017 yılında muhaliflerin kurduğu Kurtuluş Hükümeti'nde Yüksek Öğretim Bakanı olarak göreve başladı.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.