IKBY'den Irak Ordusu ve Haşdi Şabi'ye 'Mezhepçilik' Eleştirisi

IKBY'den Irak Ordusu ve Haşdi Şabi'ye 'Mezhepçilik' Eleştirisi

KDP Milletvekili Ferset Sofi, IŞİD bahanesiyle tüm sivillere terörist gözüyle bakılamayacağını belirterek Irak Ordusu ve Haşdi Şabi militanlarını eleştirdi.

IKBY Parlamentosu İnsan Hakları Komisyonu Üyesi ve Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Milletvekili Ferset Sofi, çatışma bölgelerindeki tüm sivillere ''terörist'' muamelesi yapılmasının doğru olmadığını kaydetti.

Sofi, "Bazı durumlarda IŞİD militanları iç göçmen kılığında güvenli bölgelere sızmaya çalışıyor ancak bunu bahane ederek herkese terörist gözü ile bakamazsınız. Bölgede mahsur kalan sivillere karşı terör kartını kullanıp perde arkasından mezhepçilik ve tasfiye hesapları yapılıyor. Bu durumun son derece tehlikeli olduğunu belirtmemiz lazım."

Sofi, kurtarma operasyonu sırasında Irak ordusuna destek veren silahlı grupların IŞİD ile mücadeleyi mezhep savaşıyla karıştırmamaları gerektiği uyarısında bulundu.

Timetürk'ün haberine göre IKBY Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Yaver de, 'Sivillerin, Sünni oldukları veya daha önce IŞİD'in kontrol ettiği bölgelerde ikamet ettikleri için saldırıya ve kötü muameleye maruz kalmaları kabul edilemez.' dedi.

Yaver, Felluce'de IŞİD ile kurtarma operasyonu için Irak ordusuna destek veren bazı silahlı grupların saldırılarına maruz kalan sivillerin durumuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

IŞİD'le savaşan silahlı grupların sivillere yönelik işledikleri suçların verilen mücadeleye doğrudan olumsuz şekilde yansıyacağını belirten Yaver, "Irak ordusuna bağlı güvenlik güçleri ve onlara destek veren Haşdi Şabi'nin özellikle IŞİD'den geri alınan bölgelerdeki sivillere iyi davranmaları gerekiyor. Sivillerin, Sünni oldukları veya daha önce IŞİD'in kontrol ettiği bölgelerde ikamet ettikleri için saldırıya ve kötü muameleye maruz kalmaları kabul edilemez." ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.