1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. İki Suriye polisinin 'muhaliflere işkence' davası Almanya'da başladı
İki Suriye polisinin 'muhaliflere işkence' davası Almanya'da başladı

İki Suriye polisinin 'muhaliflere işkence' davası Almanya'da başladı

Suriye’nin başkenti Şam’da bir cezaevinde işkence yaptıkları iddia edilen Suriyeli iki eski istihbarat görevlisi Almanya’da yargılanmasına başlandı.

A+A-

Almanya'da iki eski Suriye gizli servis üyesi insanlığa karşı işlenen suçlar ve işkence suçlamasıyla mahkemeye çıkıyor.

Suriye'de işlenen savaş suçları nedeniyle açılan ilk davada Enver R. ve Eyad A. Suriye'de muhalif göstericilere 'işkence' edilen nezarethanelerdeki rolleri nedeniyle yargılanacak.

Geçtiğimiz yıl Almanya'da yakalanan iki şahıs hakkında Şam yakınlarındaki el-Hatip ya da 251. kol olarak bilinen bir tutukevinde işkence gördüklerini ileri süren Suriyeli mültecilerin tanıklıkları dinlenecek.

Federal savılar, 57 yaşındaki Enver R.'nin söz konusu merkezin yöneticisi olduğunu, bu nedenle burada tutulan en az 58 kişiye işlene insanlık suçları, tecavüz ve cinayetten sorumlu olduğunu belirtiyor. Hazırlanan iddianamede Enver R. 4 binin üzerinde işkence vakasından sorumlu olmakla itham ediliyor.

Mahkeme aylarca sürebilir

43 yaşındaki Eyad A. ise protestocuları tutuklayıp 251. kola getiren polis ekibinin içinde olmakla suçlanıyor.

Dava dosyasında Alman yasaları gereği en az 9 kişi işkence gördükleri gerekçesiyle şikayetçi sıfatı ile yer alıyor. Öte yanda çok sayıda kişi de mahkeme sürecinde tanık olarak dinlenecek. Tanık ve şikayetçiler Avrupa Anayasa ve İnsan Hakları Merkezi tarafından destekleniyor.

Suçlu bulunması halinde Enver R. ömür boyu hapis cezasyına çarptırılabilecek. Eyad A. ise insanlık suçları işlenmesine dolaylı olarak katkıda bulunmaktan 15 yıla kadar hapis cezası alabilecek.

Suriye'yi kendi istekleri ile terk ederek Almanya'ya gelen davalılar yakalandıkları 2019 şubat ayından bu yana tutuklu bulunuyorlar. Aylar sürmesi beklenen dava öncesi savunma avukatları herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Yargılama emsal teşkil edebilir

Suriyeli yetkililerin ülke dışında insanlığa karşı işlenen suçlar nedeniyle adalet karşısında çıkmaları sembol niteliği taşıyor.

Diğer adalet mekanizmaları işlemediği bir ortamda, Avrupa'daki adli yargılamaların Suriye'de işlenen suçların kurbanlarına bir umut ışığı olduğunu belirten İnsan Hakları İzleme Örgütü Uluslarası Adalet Direktör Yardımcı Balkız Cerrah "Koblenz'deki duruşma suçun işlendiği yerden binlerce kilometre uzakta da olsa mahkemeler kimsenin dokunulmaz olmadığını göstermede önemli bir rol oynuyor," ifadelerini kullandı.

Öte yandan mahkemede gazeteciler ve halk için ayrılan sandalye sayısı koronavirüs tedbirleri kapsamında üçte bir oranında azaltıldı.

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler