İl Sayısı 83'e Çıkacak

İl Sayısı 83'e Çıkacak

Mardin'in Midyat ve Van'ın Erciş ilçelerinin il olacağı, Şırnak ve Hakkari'nin il merkezinin ise taşınacağı iddia edildi.

Hükümetin iki ilçeyi daha il yaparak il sayısını 83'e çıkarmayı planladığı bildirildi. İddialara göre Mardin'in Midyat, Van'ın Erciş ilçeleri il yapılacak. Bu iki ilçenin il yapılmasıyla Mardin ve Van, nüfusları 750 binin altına düşeceği için büyükşehir belediyesi statülerini kaybedecek.

Al Jazeera'ye bilgi veren kaynaklar, konu üzerinde çalışıldığını ancak son kararın verilmediğini söyledi. Kaynaklara göre Hükümet, HDP'li belediyelerin gelir kaynaklarının PKK'ya aktarılmasını engellemek için belediyeler kanununda yapacağı değişikliklerle birlikte konuyu değerlendiriyor.

2012 yılında Meclis'te kabul edilen 6360 sayılı 13 ilin büyükşehir belediyesi yapılması ve 26 ilçe kurulması hakkındaki kanun ile, büyükşehir belediyesi olmak için nüfusun en az 750 bin olması şartı getirildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.