İncirlik'te Almanya ile ikinci ziyaret krizi

İncirlik'te Almanya ile ikinci ziyaret krizi

Alman Sol Parti milletvekili van Aken, İncirlik'teki Alman askeri birliğini ziyaret etmesine Türkiye'nin izin vermediğini söyledi.

Alman Sol Parti dış politika sözcüsü Jan van Aken, İncirlik Üssü'ndeki Alman askerlerini ziyaret etmek için 12 Ekim'de Dışişleri Bakanlığı'nı bilgilendirdiğini ancak Türk makamlarının başvuruya henüz yanıt vermediğini söyledi.

DW'nin "Welt am Sonntag" gazetesine dayandırdığı habere göre van Aken, çarşamba günü Dışişleri Bakanlığı'ndan yeniden bilgi istediğini ve bu girişiminden de sonuç alamadığını belirtti. Sol Parti milletvekili, İncirlik ziyaretine izin verilmediği takdirde Alman birliğinin genişletilmiş IŞİD ile mücadele görevinin mecliste ret edilmesi gerektiğini söyledi. Almanya Meclisi'nin konuyla ilgili oylaması kasım ayında yapılacak.

Federal Meclis'in 1915 Ermeni olaylarını "soykırım" olarak nitelendiren kararı üzerine Türkiye Alman meclis savunma komisyonu üyelerinden oluşan heyetin İncirlik üssünü ziyaret etmesine bir süre izin vermemişti. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.