1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. İngiliz Donanma Komutanı: Körfez'deki İran tehdidi devam ediyor
İngiliz Donanma Komutanı: Körfez'deki İran tehdidi devam ediyor

İngiliz Donanma Komutanı: Körfez'deki İran tehdidi devam ediyor

İngiliz Kraliyet Donanması Komutanı, İran’ın İngiltere’nin Körfez’deki seyrüsefer özgürlüğüne yönelik tehdidinin devam ettiğini söyledi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

İngiliz Kraliyet Donanması Komutanı, İran’ın İngiltere’nin Körfez’deki seyrüsefer özgürlüğüne yönelik tehdidinin devam ettiğini söyledi.

İngiliz Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Tony Radakin, bugün BBC’ye verdiği röportajda,  İran’ın geçtiğimiz Temmuz ayında Hürmüz Boğazı’nda, İngiliz bandıralı Stena Impero adlı petrol tankerini alıkoyma olayını ‘düşmanlık’ ve ‘anlaşılmaz’ bir eylem olarak nitelendirirken, İngiltere’nin tanker saldırılarının ardından İran ile gerginliği hafifletmek için çalıştığını söyledi.

İran’ın İngiltere’nin Körfez’deki seyrüsefer özgürlüğüne yönelik tehdidinin devam ettiğini söyleyen Oramiral Tony Radakin, İngiliz Donanması’nın hâlihazırda Körfez’deki geniş askeri varlığını sürdüreceğini belirtti. Oramiral, röportaj sırasında yaptığı açıklamada, İngiltere’nin Körfez’deki deniz güvenliği sağlamak için “Korucu Operasyon” olarak bilinen ABD liderliğindeki koalisyon ile çalışmaya devam edeceğini söyleyerek, Fransa’nın oluşturmaya çalıştığı Körfez’deki Avrupa oluşumuna ülkesinin katılmayacağını söyledi.

Oramiral, Fransa’nın girişimini memnuniyetle karşılarken, İngiltere’nin mevcut güçlü askeri bağlar dâhil olmak üzere ABD önderliğindeki koalisyonda kalmasının basit sebepleri olduğuna işaret etti.

Oramiral Radakin, İngiltere’nin İran’a azami baskı politikası konusunda ABD Başkanı Donald Trump yönetimini açık bir şekilde desteklemediğini dile getirdi.

uygulamabanner.jpg

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler