1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. İngiltere: ABD ile beraber İran'a müdahaleye hazırız
İngiltere: ABD ile beraber İran'a müdahaleye hazırız

İngiltere: ABD ile beraber İran'a müdahaleye hazırız

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Suudi Arabistan’ın ulusal petrol ve doğalgaz şirketi Saudi Aramco’ya yapılan saldırıdan İran’ı sorumlu tutarak, Donald Trump’ın sunacağı askeri yardıma katılmaya hazır olduğunu belirtti.

Independent Türkçe
A+A-

Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, Suudi Arabistan’ın petrol üretiminin yarısını etkileyen yıkıcı saldırının ardında Tahran’ın olma ihtimalinin çok yüksek olduğunu ifade ederek olası bir savaşa dair endişeleri artırdı.

Johnson, saldırının gerçekleştiği alandan çekilen fotoğrafların İran’ın seyir füzelerinin kalıntılarını göstermesinin, saldırının sorumlusunun Yemen’deki Husilerin olduğu iddiasını “mantıksız” bir hale getirdiğini söyledi.

Boris Johnson saldırıya verilecek yanıt konusunda henüz karar vermediğini belirtti ve ABD'nin Suudi Krallığı’nı daha fazla koruma yönünde sunduğu öneriye işaret etti.

Yaptığı açıklamada Johnson, “Suudiler veya Amerikalılar tarafından bir rol üstlenmemiz istenirse nasıl faydalı olabileceğimize dair düşüneceğiz, konuyu çok yakından ve kesin biçimde izleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

New York’ta gerçekleşecek Birleşmiş Milletler Genel Kurul Toplantısı için ABD’ye hareket ederken uçakta konuşan Johnson, “Birleşik Krallık, çok yüksek bir ihtimalle, Aramco saldırılarından İran’ı sorumlu tutuyor. İran’ın hem insansız hava araçlarının hem de seyir füzelerinin kullanımından gerçekten sorumlu olmasının kuvvetle muhtemel olduğunu düşünüyoruz. Buradaki zorluk, önümüzdeki yolda, küresel bir tepkiyi nasıl organize edeceğimiz konusu ve bu tepkiyi oluşturmak için Amerikalı ve Avrupalı dostlarımızla birlikte çalışacağız” dedi.

Boris Johnson, Riyad’a sunulacak askeri bir yardımın ihtimal dahilinde olmasına rağmen verilecek tepkinin Körfez bölgesindeki tansiyonu düşürmeyi hedeflediğinin altını çizdi. Birleşik Krallık Başbakanı amacının Suudi Arabistan’da gerçekleşenlere dair gösterilecek tepkide tüm dünyayı bir araya getirmek olduğunu belirtti.

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler