1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. İngiltere'de mutasyona uğramış Kovid-19 virüsü diğer ülkelere de sıçradı
İngiltere'de mutasyona uğramış Kovid-19 virüsü diğer ülkelere de sıçradı

İngiltere'de mutasyona uğramış Kovid-19 virüsü diğer ülkelere de sıçradı

İngiltere'de yeni Kovid-19 türünün ortaya çıkmasının ardından Hollanda, Belçika ve İtalya ada ülkesine havayolu ulaşımını durdurdu.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

İngiltere'de yeni Kovid-19 türünün ortaya çıkmasının ardından Hollanda, Belçika ve İtalya ada ülkesine havayolu ulaşımını durdurdu. Belçika ayrıca iki ülke arasındaki demir yolu ulaşımını da en az 24 saat askıya alacaklarını açıkladı.

Belçika ve Hollanda yüzde 70 daha bulaşıcı olan türe ülkelerinde rastlandığını duyurdu.

Belçika Başbakanı Alexander De Croo, İngiltere'de yeni tip corona virüsün (Covid-19) daha bulaşıcı yeni bir türünün ortaya çıktığının açıklanmasının ardından bu ülkeyle hava ve demir yolu ulaşımını en az 24 saat durduracaklarını bildirdi.

Dünya Sağlık Örgütü'nden (DSÖ) açıklama

DSÖ, yeni tip corona virüsün (Covid-19) daha hızlı yayıldığı belirtilen mutasyonuyla ilgili İngiliz yetkililerle "yakın temasta" olduklarını açıkladı.

DSÖ tarafından Twitter'dan yapılan paylaşımda, "Covid-19'un daha hızlı yayılan yeni türüyle ilgili İngiliz yetkililerle yakın temas halindeyiz." ifadesine yer verildi.

Paylaşımda, Covid-19'un yeni türüne ilişkin devam eden araştırmaların "bilgi, sonuç ve analizlerinin" İngiliz makamlarınca paylaşılmaya devam edileceği aktarıldı.

"Virüsün yeni türünün özellikleri ve olası etkileri" hakkında daha fazla bilgi edinildikçe DSÖ'ye üye 194 ülkenin bilgilendirileceği de kaydedildi.

"Tedbirler daha da sıkılaştırılmalı"

Öte yandan DSÖ tarafından yapılan güncel açıklamada, ilk olarak İngiltere'de ortaya çıkan Kovid-19 mutasyonunun Danimarka, Hollanda ve Avustralya'da da görüldüğü, tüm ülkelerde tedbirlerin daha da sıkılaştırılması gerektiği çağrısı yapıldı.

Yüzde 70 daha bulaşıcı

İngiltere'nin güneydoğusunda Covid-19'un daha hızlı yayılan yeni türü keşfedilmişti.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve bir grup bilim insanı tarafından yapılan açıklamada, ülkede keşfedilen yeni türün yüzde 70 daha bulaşıcı olduğu bildirilmişti.

tlgrm.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.