İngiltere'de Yeni Başbakan Kim Olacak?

İngiltere'de Yeni Başbakan Kim Olacak?

Başbakan Cameron’dan boşalacak koltuğun taliplileri belli oldu.

İngiltere'de, Brexit kararının ardından istifasını açıklayan David Cameron'dan boşalacak koltuk için aday isimler belli olmaya başladı. Perşembe öğle saatlerinde başbakanlık adayları için resmi başvuru süresi doldu.

Başbakanlık adayları içinde olacağı öngörülen Londra eski Belediye Başkanı Boris Johnson, sürpriz bir şekilde aday olmayacağını açıkladı. Brexit kararı ve oluşan etkileri sonrası Johnson pazartesi günü Britanya'nın AB'den ayrılmada acelesi olmadığını belirtmişti. Johnson'ın popülaritesinin son günlerde azaldığına dikkat çekiliyor.

İngiltere'nin AB'den ayrılmasına yönelik kampanyalara öncülük eden isimlerden Johnson'ın aday olmayacağını açıklamasından önce kendisi gibi Brexit'i savunan Adalet Bakanı Michael Gove, başbakanlık yarışına katılacağını deklere etti. Başbakanlık yarışı için beş kişinin resmi başvuru yaptığı bildirildi. Resmi başvuru yapan diğer isimler, İçişleri Bakanı Theresa May, Sosyal Güvenlik Bakanı Stephen Crabb, eski Savunma Bakanı Liam Fox ve Enerji ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nda görevli Enerjiden Sorumlu Devlet Bakanı Andrea Leadsom.

Theresa May'in parti içinde son yapılan anketlere göre şansının yüksek olduğu belirtiliyor. Muhafazakar Parti milletvekilleri Pazartesi günü bu isimler arasından iki aday belirleyecek. 9 Eylül'e kadar parti başkanı ve hükümet başkanının belirlenmesi gerekiyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.