1. HABERLER

  2. İnsan Hakları İzleme Örgütü'nden Türkiye'ye uyarı: OHAL açık çek değil
İnsan Hakları İzleme Örgütü'nden Türkiye'ye uyarı: OHAL açık çek değil

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nden Türkiye'ye uyarı: OHAL açık çek değil

İnsan Hakları İzleme Örgütü, işkence ve kötü muamele iddialarıyla ilgili raporunda 'OHAL'in açık çek anlamına gelmediği' uyarısında bulundu.

A+A-

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) tarafından hazırlanan "Açık çek: Türkiye'de darbe sonrası dönem işkenceye karşı önlemlerin askıya alınması” adlı raporda, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası yürürlüğe giren OHAL dönemindeki kanun hükmünde kararnamelerin hukuki güvenceyi zayıflatarak gözaltı ve tutukluluk koşulları ile kişi haklarını olumsuz etkilediği ileri sürüldü.

DW'nin haberine göre; 43 sayfalık raporda, uykusuz bırakma, dayak, cinsel istismar, tecavüz girişimi iddialarını içeren 13 vaka incelendi. Örgüt, söz konusu kişilerin ve avukatlarının isimlerinin güvenlikleri gerekçesiyle gizli tutulduğunu açıkladı.

HRW Avrupa ve Asya Direktörü Hugh Williamson, "İşkenceye karşı önlemlerin askıya alınmasıyla, Türk hükümeti kolluk kuvvetlerine işkence ve kötü muamele konusunda açık çek vermiş oldu” dedi. HRW yetkilisi, "Belgelediğimiz vakalar, bazı görevlilerin bunu gerçekten de yaptığını gösteriyor. Türk hükümeti, hayati derecede önemli işkence karşıtı uygulamaları yeniden hayata geçirmek zorunda” dedi. Raporda ayrıca, BM'nin işkence konusundaki özel raportörü Juan Mendez'in 10-14 Ekim tarihlerinde Türkiye'ye yapacağı ziyaretin Ankara tarafından ertelenmesinin yetkili merciler hakkında ciddi şüpheler doğurduğu belirtildi.

40 kişiyle görüşüldü

İnsan Hakları Örgütü, raporu hazırlarken avukat, insan hakları aktivisti, eski tutuklular, tıbbi ve adli uzmanlardan oluşan 40'tan fazla kişinin görüşlerine başvurdu.

Örneğin raporda gözaltına alınan bir kişinin savcılığa verdiği ifadede, "Beni gözaltına alan emniyet müdürü yüzüme ve gözlerime vurmaya başladı. Ayaklarıma ve karnıma vurdular. Testislerimi sıkıp beni hadım edecekleri gibi şeyler söylediler" şeklindeki suçlamaları yer aldı.

Ayrıca, polisin davranışlarının ve yetkili mercilerin baskısının gözaltında ve tutuklu bulunanlara ait tıbbi raporların güvenilirliğini zayıflattığı, tıbbi raporların çoğunun polis gözetiminde hazırlandığı belirtiliyor. Yetkililerin ayrıca, tutuklular ve avukatlarının tıbbi raporlara erişimini de engellediği öne sürülüyor.

"OHAL hukukun askıya alınmasına imkan vermez"

Örgüt bir ülkede OHAL ilan edilmesinin hükümete hukukun askıya alınması konusunda açık çek vermediğine dikkat çekti. İşkence yasağının uluslararası hukukta mutlak olduğunu ve ulusal acil durum hatta savaş gibi olağanüstü durumlarda dahi askıya alınamayacağını vurgulayan HRW, Türkiye'de ise OHAL kapsamında hayata geçirilen kanun hükmündeki kararnamelerin (KHK) tutukluları kötü muamele ve işkenceden koruyan önlemleri ortadan kaldırdığını belirtti.

HRW, belgelediği çeşitli vakalarda kolluk kuvvetlerinin kişileri kötü muameleden koruyan hakları ihlal ettiğini, hatta OHAL'in kendilerine tanıdığı yetkileri de aştığını öne sürdü.

Öte yandan raporda işkence ve kötü muameleye sadece darbe girişimi ile bağlantılı olduğu şüphesiyle gözaltına alınanların değil, PKK ve diğer sol örgütlerle bağlantılı olduğu gerekçesiyle tutuklananların da maruz kaldığına dikkat çekiliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.