1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Irak, Petrol Üretimini Arttırmak İstiyor
Irak, Petrol Üretimini Arttırmak İstiyor

Irak, Petrol Üretimini Arttırmak İstiyor

Irak'ta günde yaklaşık 4,7 milyon varil ham petrol çıkarılıyor.

A+A-

Bağdat hükümetinin yeni Petrol bakanı Cabbar El Lueybi petrol üretimini arttırıp, dünya petrol piyasasındaki paylarını büyüteceklerini söyledi. Bir ay önce görevine başlayan Bakan, Basra'da düzenlediği basın konferansında ülkesinin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için üretim kapasitesini büyüteceklerini açıkladı. Bundan böyle petrol üretimine üst sınır uygulanmayacağını belirten Irak Petrol Bakanı, yerli ve yabancı şirketlerden bu hedefe varılmasına yardımcı olmaları için çağrıda bulundu ve petrol depolama kapasitesinin bir kat arttırılacağını duyurdu.

Petrole bağımlılık artıyor

Resmi rakamlara göre Irak günde 4,6 ile 4,7 milyon varil ham petrol çıkarıyor. Petrol ihracatçısı diğer bazı ülkeler ise üretim miktarının dondurulup, fiyatların istikrara kavuşturulmasını talep ediyor. İran'da yaptırımların kaldırılmasından sonra petrol üretimini arttıracağını duyurmuştu.

Petrol üretiminde Suudi Arabistan'ın ardından en büyük ikinci OPEC üyesi olan Bağdat hükümetinin ekonomisi yüzde 95 oranında petrol ihracatına bağımlı bulunuyor. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.