1. HABERLER

  2. IRAK

  3. Irak'tan İran'a nota
Irak'tan İran'a nota

Irak'tan İran'a nota

Irak Dışişleri Bakanlığı, İran’ın Bağdat Büyükelçisi İreç Mescidi’yi bakanlığa çağırarak, Erbil saldırısından dolayı nota verdi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Irak Dışişleri Bakanlığı, İran’ın Bağdat Büyükelçisi İreç Mescidi’yi bakanlığa çağırarak, Erbil saldırısından dolayı nota verdi. Öte yandan Irak Ulusal Güvenlik Konseyi de, Tahran yönetiminden saldırıya ilişkin izahat beklediklerini açıkladı.  

Irak Dışişleri Bakanlığı, İran’ın Bağdat Büyükelçisi İreç Mescidi’yi bakanlığa çağırarak, nota verdi

Rûdaw'a konuşan Irak Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Sahaf, İran Büyükelçisi Mescidi'nin, Dışişleri Bakanlığı’na çağrılarak Erbil saldırısından dolayı kendisine nota yazısı teslim edildiğini söyledi.

Sahaf, Bakanlık olarak sivilleri hedef alan bu saldırıyı sert bir şekilde kınadıklarını ve Irak'ın egemenliğine yönelik hiç bir saldırıyı kabul etmediklerini kaydetti.

Ulusal Güvenlik Konseyi acil toplandı

Öte yandan Irak Ulusal Güvenlik Konseyi, saldırıyı değerlendirmek üzere Başbakan Mustafa Kazımi başkanlığında olağanüstü bir toplantı gerçekleştirdi.

İNA’nın aktardığına göre, toplantıda, Erbil’e yönelik saldırının iyi komşuluk ilişkilerine, komşu iki ülke halkının dostluğa zarar verdiği ve uluslararası yasaların ihlali  anlamına geldiği kaydedildi.

Irak topraklarının farklı tarafların çelişkilerini çözülme sahası olarak kullanılmasını kabul edilemez olduğuna vurgu yapılan toplantıda, resmi ve diplomatik yollardan Tahran yönetiminden saldırıya ilişkin izahat istendiği belirtildi.

Erbil'e düzenlenen füzeli saldırı

Başkent Erbil’e yönelik bugün sabah erken saatlerde balistik füzelerle saldırı düzenlendi.

'Kürdistan Anti-Terör Birimi', saldırının 'Kürdistan Bölgesi ve Irak dışından balistik füzelerle yapıldığını' açıkladı.

Saldırının "doğudan yönlendirildiği" kaydedilen açıklamada, olayın saat 01.00'de gerçekleştiği ve 12 balistik füzenin Erbil'deki ABD konsolosluğu yönündeki bir mahalleyi hedef aldığı belirtildi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, saldırıda can kaybının yaşanmadığı, bir vatandaşın ise hafif şekilde yaralandığı aktarıldı.

Saldırıyı İran Devrim Muhafızları Ordusu üstlendi. Devrim Muhafızları, saldırıda İsrail istihbaratına ait üssün vurulduğunu iddia etti.

IKBY hükumetinden yanıt

Kürdistan Bölgesi Hükumetinden yapılan açıklamada, “İsrail’e ait hedeflerin vurulduğu” yönündeki iddiaların “sadece bu çirkin suçun kamufle edilmesi” amacını taşıdığı belirtildi.

Açıklamada, "13 Mart 2022'de Erbil'deki ABD Konsolosluğu yakınlarındaki bir İsrail üssünü vurma bahanesiyle Erbil'e yapılan korkakça saldırı, sivil bölgeleri hedef aldı" ifadeleri kullanıldı.

"Saldırının faillerinin propagandasının gerçekten uzak olduğu" yinelenen açıklamada, "İran bu saldırıları defalarca tekrarlamıştır ve uluslararası toplumun bu korkakça saldırılar karşısında sessiz kalması, devam etmelerinin önünü açacaktır" ifadelerine yer verildi.

Uluslararası kurumlara çağrıda bulunulan açıklama şöyle devam etti:

"Birleşmiş Milletler, ABD, Avrupa Birliği, Arap Birliği, federal hükümet, Irak parlamentosu ve İran hükümetini bu temelsiz saldırıları acilen araştırmaya, hedeflenen yerleri ziyaret etmeye, gerçekleri halka göstermeye ve bu saldırılar konusunda gerçek ve güçlü bir duruş sergilemeye çağırıyoruz."

tg-003.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.