1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. İran askeri keşif uydusu 'Nur-3'ü yörüngeye yerleştirdiğini açıkladı
İran askeri keşif uydusu 'Nur-3'ü yörüngeye yerleştirdiğini açıkladı

İran askeri keşif uydusu 'Nur-3'ü yörüngeye yerleştirdiğini açıkladı

Fırlatmayla ilgili resmi olarak görüntü paylaşımında bulunulmazken Batılı yetkililer de İran'ın duyurusuna dair bir açıklama yapmadı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

İran, Batı ile yaşanan gerilimin ortasında ülkenin üçüncü askeri keşif uydusu "Nur-3"ün uzaya fırlatıldığını duyurdu.

İran İletişim Bakanı İsa Zarepur, Devrim Muhafızları Ordusu'nun havacılık kolunun fırlatmayı başarıyla gerçekleştirdiğini ve uydunun yerküreye 450 kilometre mesafede yörüngeye yerleştirildiğini duyururdu. 

Fırlatmayla ilgili resmi olarak görüntü paylaşımında bulunulmazken Batılı yetkililer de İran'ın duyurusuna dair bir açıklama yapmadı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Batılı müttefikleri, İran'ın balistik füze faaliyetlerinin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) 2231 sayılı kararına aykırı olduğunu, İran'ın "Orta Doğu ve Avrupa'yı tehdit eden kıtalar arası balistik füze programını uydu faaliyetlerinin arkasına gizlediğini" iddia ediyor.

İlk yerli üretim uydusunu Şubat 2009'da uzaya gönderen İran, Nur-1 adı verilen ilk askeri uydusunu Nisan 2020'de uzaya fırlatmıştı.

Uzun süredir nükleer silah peşinde olmadığını söyleyen İran, daha önce uydu fırlatmalarının ve roket denemelerinin askeri bir bileşeni olmadığını savunuyordu. 

ABD istihbarat kurumları ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı, İran'ın 2003 yılında organize bir askeri nükleer programdan vazgeçtiğini söylüyor. İran da programının barışçıl amaçlı olduğunu savunuyor.

Kaynak: Euronews

x.gif

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
1 Yorum