1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. İran, Atom Enerjisi Kurumu'yla iş birliğini azaltıyor
İran, Atom Enerjisi Kurumu'yla iş birliğini azaltıyor

İran, Atom Enerjisi Kurumu'yla iş birliğini azaltıyor

İran, bir hafta içerisinde Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'yla (UAEA) iş birliğini ciddi oranda azaltacağını bildirdi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

İran, bir hafta içerisinde Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'yla (UAEA) iş birliğini ciddi oranda azaltacağını bildirdi.

Birleşmiş Milletler'e bağlı ajanstan üyelerine gönderilen raporda 15 Ocak'ta Tahran yönetiminin kendilerine bilgi vererek 23 Ocak'tan itibaren nükleer anlaşma kapsamında uygulanan "gönüllü şeffaflı önlemleri"ne son vereceğini bildirdiği aktarıldı.

2015 yılında batılı ülkeler ve İran arasında imzalanan anlaşmanın ek protokollerine göre İran, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'na ön planlama olmadan kısa süreli bildirimle denetim yapma yetkisi veriyordu.

Reuters tarafından görülen raporda ajans İran'ın 7 şeffaflık önlemini daha uygulamaktan vazgeçeceği belirtildi.

Bunlardan biri "yeni teknolojilerin kullanımı ve UAEA'nın uzun süreli varlığı" olarak listelendi. Bu madde kapsamında ajansın İran'daki müfettiş sayısı arttırılacak ve uranyum zenginleştirme gibi kritik faaliyetlerin uzaktan tam zamanlı denetimini sağlayan elektronik ölçüm cihazları kullanılacaktı.

Zenginleştirme ile ilgili önlemler kapsamında Tahran, Natanz gibi tesislere günlük girişler de dahil olmak üzere sürekli erişim izni verecekti. Geri atılacak adımlar arasında bu da yer aldı.

Raporda ayrıca UAEA Genel Direktörü Rafael Grossi'nin Tahran yönetimine gönderdiği bir mektupta ajansın faaliyetlerini sürdürmesi adına ortak bir çözüm bulunabilmesi için bir ziyaret teklifinde bulunduğu vurgulandı.

Kaynak: Euronews

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler