1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. İran Basra Körfezi'nde 'yeraltı füze üssü' kurdu
İran Basra Körfezi'nde 'yeraltı füze üssü' kurdu

İran Basra Körfezi'nde 'yeraltı füze üssü' kurdu

İran Basra Körfezi yakınında kurduğu yeraltı füze üssünü tanıttı.

A+A-

İran Devrim Muhafızları Ordusu, Basra Körfezi'nin açıklanmayan bir noktasında yer altına gizlenmiş füze üssü kurduklarını açıkladı.

Devlet televizyonunda yayınlanan haberde Tümgeneral Hüseyin Selami'nin yeraltı üssünün donanmanın stratejik füzelerinin bulunduğu çok sayıda üsten sadece bir tanesi olduğunu söylediği aktarıldı.

Geçtiğimiz yıl Devrim Muhafızları, İran'ın körfez hattı boyunca inşa ettiği yer altı "füze şehirlerinin" "düşmanların kabusu" olacağını açıklamıştı.

Selami yüzlerce kilometre menzili olan bu füzelerin hedeflerine tam isabet etme ve yüksek imha kapasitesine sahip olduğunu ve düşmanın elektronik savunma mekanizmalarını aşabileceğini söyledi.

Son bir kaç yılda İran donanması ve Batılı ülkelere ait gemiler Basra Körfezi'nde sık sık karşı karşıya gelmişti. Amerika Birleşik Devletleri savaş gemileri Hürmüz Boğazı'ndan geçerken İran'ı sürat motorları göndererek bu gemileri taciz etmekle suçlamıştı.

ABD ve İran arasındaki ilişkiler ABD Başkanı Donald Trump'ın kendi döneminden önce imzalanan nükleer anlaşmayı terk etmesinden sonra gerilmişti.

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.