1. HABERLER

  2. IRAK

  3. İran: Güçlü bir Irak istiyoruz
İran: Güçlü bir Irak istiyoruz

İran: Güçlü bir Irak istiyoruz

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, İran’ın Irak'ta 'güçlü meclis ve hükümetin destekçisi' olduğunu söyledi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

İbrahim Reisi, Bağdat hükümeti Dışişleri Bakanı Fuat Hüeyin ile yaptığı görüşmede, "Tüm demokratik seçimlerde itirazlar olabilir ve önemli olan hem itirazlar hem de onları incelemeler yasal süreçlerde olmasıdır." dedi.

Irak’ta her türlü istikrarsızlığın İran’daki istikrarsızlık gibi gördüklerini söyleyen Reisi, Irak’ta istikrarsızlık ve güvenliği tehdit etmenin kabul edilemez olduğunu ve İran’ın ilkesel politikasının Irak’ta barış, istikrar ve hükümeti desteklemek olduğunu savundu.

İran'ın resmi haber ajansı IRNA'nın haberine göre, ABD güçlerinin Irak’tan çıkmasına değinen Reisi, "Bu başarı Irak milleti ve yetkililerinin direnişi sayesinde olmuştur zira ABD güçleri nereye asker gönderdiyse eğer direnişle karşılaşmazlarsa oradan çıkmamaktadır." şeklinde konuştu.

İran ve Irak ilişkilerinin 'dostluk' ve 'derin dini, itikadi, tarihi ve kültürel bağlara' dayalı olduğunu söyleyen Reisi, bu ilişkilerin ikili, bölgesel ve uluslararası düzeyde özel ilişkiler olduğunu ve ilişkilerin artmasının iki ülke ve bölgenin yararına olduğunu söyledi.

Fuad Hüseyin de İran’ın ülkesinin istikrar ve güvenliği yönündeki desteğine teşekkür ederek, İran’ın bu politikasının her zaman Irak devleti ve milleti tarafından desteklendiğini söyledi.

tg-003.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.