İran halkı Suriye'deki savaşı destekliyor

İran halkı Suriye'deki savaşı destekliyor

ABD'de Maryland Üniversitesi'nde yapılan bir ankete göre, İran halkının büyük çoğunluğu Devrim Muhafızları'nın Suriye'de savaşması gerektiğini düşüncesinde.

Maryland Üniversitesi'nin düzenlediği bir ankette, İranlıların çoğunun Suriye iç savaşına Devrim Muhafızlarının gönderilmesi gerektiğini düşündüğü ortaya çıktı. Ankete göre, İranlıların yarısı Esad'a mevcut desteğin arttırılması gerektiğini belirtirken, katılımcıların üçte ikisi İran'ın bölgede oynadığı rolün arttırması gerektiğini düşünüyor.

17-27 Haziran arasında binin üzerinde İranlı ile yapılan ve USA İnstutiue of Peace tarafından duyurulan anketin diğer sonuçları ise şöyle:

İranlıların Ortadoğu bölgesinde en fazla sempati beslediği ülke olarak Suriye öne çıkıyor. Suriye'yi ise Irak ve Lübnan takip ediyor.

Dünya devletleriyle ilgili yaklaşımlar açısından İranlıların en fazla sevdiği ülkelerin başında Çin geliyor. Çin'i ikinci sırada Almanya takip ederken, Ruslar sıralamada üçüncü konumda bulunuyor. İranlıların en az sempati duyduğu ülkeler sıralamasında ise ABD ve İngiltere başı çekiyor.

Ankete göre, İranlıların yüzde 98'i IŞİD'den nefret ediyor. Suudi Arabistan'la ilgili anketlerse ise yıllara göre bir değişim var. Hac krizi ve Şeyh Nemr Bakır En-Nemr'in idam edilmesinden önce İranlıların sadece yüzde 59'u Suudi Arabistan'la ilgili olumsuz düşüncelere sahip. 2016'da yapılan anketlerde ise iİran halkının yüzde 81'i Suudiler hakkında olumsuz görüş beyan etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.