1. HABERLER

  2. KAFKASLAR

  3. İran ile Azerbaycan arasında uyuşturucu polemiği
İran ile Azerbaycan arasında uyuşturucu polemiği

İran ile Azerbaycan arasında uyuşturucu polemiği

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in İran'ın Ermenistan'a uyuşturucu kaçakçılığı için yardım ettiğine dair sözlerine Tahran'dan tepki geldi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in İran'ın Ermenistan'a uyuşturucu kaçakçılığı için yardım ettiğine dair sözlerine Tahran'dan tepki geldi.

Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri, Aliyev'e hitaben, "şeytanların bedeli ağır olan tuzaklarına dikkat etmelerini" tavsiye ederken, İran Dışişleri Sözcüsü Hatipzade de Aliyev'in iddialarının temelsiz olduğunu öne sürdü.

Tasnim'in haberine göre, İlham Aliyev, video konferans aracılığı ile katıldığı Bağımsız Devletler Topluluğu zirvesinde, “Ermenistan, İran ile gizli anlaşmada son Dağlık Karabağ savaşı sırasında kurtarılan Azerbaycan Cumhuriyeti'nin eski işgal edilmiş topraklarını 30 yıl boyunca Avrupa’ya uyuşturucu kaçakçılığı için kullandığını” iddia etti.

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Ali Şemhani, sosyal medya hesabı üzerinden paylaştığı mesajda, Azerbaycan Cumhurbaşkanı'nın İran karşıtı gerçek dışı iddiaları hakkında uyarıda bulunarak, “şeytanların ağır bedeli olan tuzaklarına dikkat edin” dedi.

Şemhani mesajının devamında şu ifadeleri kullandı:

"Komşuluk ilkeleri ve gereksinimlerine dikkatsizlik ve yapıcı olmayan ve yalan iddialarda bulunmak, hüsnü niyet ve tedbir göstergesi değildir."

Şemhani ayrıca, "Dünya toplumunun uyuşturucu madde ile mücadelede kahraman olarak tanıdığı bir ülkeyi suçlamak, konuşmacının itibarsızlaşmasından başka etkisi yoktur" ifadelerini de kullandı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü'nden Aliyev'in İddiasına Tepki

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade de Azerbaycan Cumhurbaşkanı'nın Bağımsız Devletler Topluluğu zirvesinde İran İslam Cumhuriyetine karşı hayret uyandıran iddialarını şiddetle kınarken bu iddiaların tamamının temelsiz olduğunu belirtti.

Sözcü Hatibzade, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in İran karşıtı sözleriyle ilgili yaptığı açıklamada, "benzer medyatik suçlamaların sadece siyonist rejimin çıkarları doğrultusunda İran ve Azerbaycan'ın kardeşçe ilişkilerini etkilemeye dayalı olduğunu” ifade etti.

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.