1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. İran: Nükleer müzakerelerde taleplerimizden geri adım atmayacağız
İran: Nükleer müzakerelerde taleplerimizden geri adım atmayacağız

İran: Nükleer müzakerelerde taleplerimizden geri adım atmayacağız

İran'ın Viyana görüşmeleri başmüzakerecisi Ali Bakıri Keni açıklamalarda bulundu.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

İran'ın Viyana görüşmeleri başmüzakerecisi Ali Bakıri Keni, Tahran'ın ABD'nin İran halkına yönelik yaptırımlarının kaldırılması konusundaki duruşunu yineleyerek, İran'ın bu yöndeki taleplerinden geri adım atmayacağını belirtti.

İtalyan haber ajansı ANSA'ya verdiği röportajda açıklamalarda bulunan Bakıri, "İran İslam Cumhuriyeti, 2015 nükleer anlaşmasının yeniden etkinleştirilmesi ve yaptırımların kaldırılması yönündeki taleplerinden geri adım atmayacaktır" ifadesini kullandı.

İran'ın reski haber ajansı IRNA'nın aktardığı habere göre, "2018'de anlaşmadan çekilen ABD olduğu düşünüldüğünde, Washington'un ilk adımı atan taraf olması gerektiğine" değinen Bakıri, "Tahran'ın Viyana müzakere sürecinde P4+1 grubuna yaptığı tekliflerin belgelenmiş ve mantıklı olduğunu ve bu nedenle müzakerelere temel oluşturabileceğini" savundu.

Görüşmeler sırasında İran'ın planlarını, ilki yaptırımların kaldırılmasına, diğeri nükleer meseleye ilişkin iki metin halinde sunduğunu kaydeden Bakıri, "Bu teklifler müzakerenin temelidir ve karşı taraf İran ekibinin tekliflerine belgelenmiş bir yanıt vermelidir" değerlendirmesinde bulundu.

Bakıri'ye göre İran, bir gün önce müzakere taraflarına sunulan önceki iki teklifi kabul etmesi halinde üçüncü bir teklifte bulunacak.

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.