1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. İran: Reisi'nin göreve başlama tarihi belli oldu
İran: Reisi'nin göreve başlama tarihi belli oldu

İran: Reisi'nin göreve başlama tarihi belli oldu

Haziran ayındaki seçimlerde İran'ın yeni cumhurbaşkanı seçilen İbrahim Reisi'nin ne zaman göreve başlayacağı belli oldu.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

İran lideri Ayetullah Hamaney'in ofisinden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı seçilen İbrahim Reisi'nin göreve başlama töreni 3 Ağustos Salı günü Ayetullah Hamaney ve diğer üst düzey yetkililerin katılımıyla Humeyni türbesinde yapılacak.

İran'da 18 Haziran tarihinde gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı seçimlerini "sert muhafazakar" olarak gösterilen İbrahim Reisi kazanmıştı.

Reisi dışındaki tüm güçlü adaylar elenmişti

Seçime katılacak adayları eleyen molla konseyinin Reisi dışındaki tüm güçlü adayları elemesinin ardından "sert muhafazakar" aday Reisi'nin seçimi kazanmasına kesin gözüyle bakılıyordu.

Reformcu seçmenin tepki oyuyla daha pragmatist bir muhafazakar olan Abdunnasır Himmeti'ye yönelme ihtimalinin seçim sonucunu değiştirme ihtimali olduğu belirtilmekteydi.

Fakat seçime katılımın düşük kalmasından hareketle, reformcu seçmenin büyük ölçüde sandığa gitmediği ortaya çıkmıştı. Böylece seçim gününde henüz sandıklar kapanmamışken de Reisi'nin kazandığı ifade edilmeye başlanmıştı.

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.