1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. İran: Türkiye İle İlişkiler Hemen Düzelmez
İran: Türkiye İle İlişkiler Hemen Düzelmez

İran: Türkiye İle İlişkiler Hemen Düzelmez

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, Suriye hususunda Türkiye ile ilişkilerin birkaç toplantı ile düzelemeyeceğini söyledi.

A+A-

Dünya Bülteni'nin aktardığı habere göre; İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, Türkiye, İran ve Suriye denkleminde görüş farklılılarının olduğunu ve hiçbirşeyin birkaç toplantı ile çözülemeyeceğini belirtti.

Başkent Tahran'da dışişleri bakanlığı binasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Kasımi, Hamedan üssü ve Türkiye ile ilişkilerle ilgili soruları cevapladı. Kasımi, Türkiye ile İran'ın iki uzun bir sınırı paylaştığını ve bölgede etkili olan devletler olduğunu vurguladı. Kasımı ayrıca iki ülke de fikirlerini birbirine dikte etmiyor açıklamasında bulundu.

Türkiye ile Rusya arasındaki yakın ilişkiden memnun olduklarını dile getiren Kasımi yeni bir ittifak oluşturma söylentilerinin henüz çok erken olduğu açıklamasını yaptı.

TÜRKİYE BATI İTTİFAKI'NDAN AYRILIYOR MU?

Türkiye ile Batı arasında yaşanan tansiyon ile birlikte Türkiye'nin dış politikasında değişimler yaşanacağı tahmin ediliyor. Sputnik'te yer alan bir analizde ise, Türkiye'nin ABD ve AB ile ilişkilerini askıya almasının mümkün olmadığı belirtilerek "Ankara'nın hem Batı ile hem de Rusya ile olan dengeli ilişkisini muhâfaza edeceğine inanılıyor. Bunun yanında Türkiye'nin Suriye rejimine karşı olan pozisyonunun da değişmeden kalacağı notunu düşünülyor" ifadelerine yer veriliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.