1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. İran ve Çin arasında askeri işbirliği anlaşması
İran ve Çin arasında askeri işbirliği anlaşması

İran ve Çin arasında askeri işbirliği anlaşması

İran'ın davetlisi olarak üç gündür Tahran'da bulunan Çinli üst düzey heyet, dün İran ile askeri işbirliği konusunda bir anlaşma imzaladı.

A+A-

İran ve Çin, savunma alanında askeri işbirliğini artırmak ve terörizmle mücadele için bir anlaşma imzaladı.

Dünya Bülteni'nin haberine göre, İran silahlı kuvvetleri Başkanı Baqeri yaptığı açıklamada, "Bu anlaşma sayesinde Çin ile stratejik ilişkiler geliştirmek ve Çin ile ortak askeri tatbikatlar yapmak istiyorum" dedi.

Anlaşma, iki taraf arasında pazartesi günü İran Savunma Bakanı Tuğgeneral Hüseyin Dekhan ve Çinli mevkidaşı General Chang Wanquan tarafından Tahran'da imzalandı.

Dekhan toplantı sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada, "İran'ın Çin ile uzun vadeli savunma-askeri ilişkilerinin ve işbirliğinin geliştirilmesi, İran'ın savunma diplomasisinin önceliklerinin başında yer almaktadır." dedi.

İki ülkenin savunma askeri işbirliğinin, bölgesel ve uluslararası barış ve güvenliği güvence altına alacağını da sözlerine ekledi.

Dekhan, "Bugün, yabancı ülkelerin Ortadoğu'daki ülkelerin ulusal egemenliklerine karışması sonucu Ortadoğu kriz ve güvensizlik bölgesi haline geldi" dedi.

Dekhan, iki ülke arasındaki karşılıklı ziyaret ve personel eğitimi konusunda işbirliğini müzakere etmek üzere Mayıs 2014'te Çin'e seyahat etmişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.