1. HABERLER

  2. SURİYE

  3. İran ve Şii yayılmacılık: Dera yeni Halep mi oluyor?
İran ve Şii yayılmacılık: Dera yeni Halep mi oluyor?

İran ve Şii yayılmacılık: Dera yeni Halep mi oluyor?

İran ve Esed rejimi tarafından Suriye'nin güneyindeki Dera şehrinin halkının bölgeden sürülmesinin hedeflendiği belirtiliyor.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Suriye'nin güneyindeki Dera şehrinin İran ve Esed rejimi tarafından boşaltılmasının hedeflendiği belirtiliyor.

Böylece Dera şehri de Halep gibi İran'ın Şiileştirme faaliyetleri için bir merkez halini alacak.

İran, 2016 yılı sonunda rejim tarafından ele geçirilen bölgelerden çıkarılan Suriyeli sivillerin yerine Şiileri yerleştirmiş ve Şiiliği yayma amaçlı çok sayıda merkez açmıştı.

Dera tahliye edilecek

3 aya yakın süredir Dera şehri, Rusya ve İran destekli Esed rejimi güçlerince şiddetli saldırılara hedef oluyor.

Rejim muhalifleriyle Esed rejimi arasında Rusya'nın da dahil olduğu müzakerelerin ardından, Dera'daki yaklaşık 50 bin sivilin Ürdün veya Türkiye'ye tehciri planlanıyor.

Suriye Devrimi'nin 2011'deki başlangıç noktası olarak ayrıca sembolik bir önem taşıyan Dera, sokak olaylarının savaşa dönmesiyle ülkenin güneyinde bir cephe hattına dönüşmüştü. 2018'de Esed rejiminin İran ve Rusya'nın desteğiyle ülkenin güneyinde giriştiği geniş harekat kapsamında Dera, iç özerkliğini korumasına dayalı bir anlaşmayla teslim olmuştu.

Fakat ilerleyen dönemde Esed rejimi ve müttefiklerinin Dera'nın özerkliğini ortadan kalktırma ve halkını sürme politikaları yürürlüğe sokuldu. Buna karşı Dera'da direnişin ortaya çıkması Esed rejimi ve müttefiklerini endişelendirdi.

Başkent Şam da dahil ülkenin güneyinde ekonomik problemlere de bağlı olarak halk hoşnutsuzluğun artmasıyla bir halk isyanından korkan Esed rejiminin Dera'yı bu isyanın ateşleyicisi olarak gördüğü de belirtiliyordu. Bunun üzerine Dera yoğun bir şekilde tekrar bombalanmaya başlandı.

İran'ın Dera'yı Şiileştirme hedefi

Dera'ya artan saldırılar ve abluka nedeniyle Dera'daki rejim muhaliflerinin gücünün azaldığı bildiriliyor. Dera'nın tamamen düşmesi durumunda Esed rejiminin Dera halkını tahliye edip sürmeyi planladığı belirtiliyor. Bu projenin arkasında İran'ın bulunduğu, stratejik Dera ve çevre bölgesini bu tahliyeyle Şiileştirmek istediği aktarılıyor.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.