1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. İran'da Kürt mahkumlar açlık grevine başladı
İran'da Kürt mahkumlar açlık grevine başladı

İran'da Kürt mahkumlar açlık grevine başladı

İran’ın Urumiye kentindeki cezaevindeki tutuklular yaşadıkları sağlık sorunlarını protesto etmek için açlık grevine başladı.

Independent Türkçe
A+A-

İran’ın Urumiye kentindeki cezaevindeki tutuklular yaşadıkları sağlık sorunlarını protesto etmek için açlık grevine başladı.

Tutuklular, talepleri kabul edilene kadar greve devam edeceklerini duyurdular.

İran’da bulunan “İran Kürdistan’ı İnsan Hakları İzleme Örgütü” isimli hükümet dışı organizasyon yaptığı açıklamada, Urmiye cezaevinde tutuklu bulunan Kadir Selimi, Mustafa Sebzi, Beşir Pirmawene, Muhammed Pişbin ve Türkiye nüfusuna kayıtlı Rahim Turgut adlı tutukluların bir haftadan bu yanadır açlık grevinde olduklarını duyurdu.

Örgütün açıklamasına göre Kürt tutuklular ikamet ettikleri kentlere yakın cezevlerine nakil edilmeleri ve aileleri ile görüşmelerine izin verilmesini talep ediyorlar.

Cezaevi yönetimi ise mahkumların taleplerine cevap vermek yerine kendilerine doldurmaları için form göndererek, “Cezaevi yönetimi olarak can güvenliğinizden sorumlu değiliz” dediği belirtildi.

2019’da 250 kişi gözaltına alındı

İnsan hakları örgütlerinin raporlarına göre, İran rejimin muhalif kesimlere yönelik baskılarında artış yaşanıyor.

Kamiran’da da iki gün önce Burhan Kemanger, Sirwan Muradi, Aram Qeytasi ve Behizad Kemanger adlı Kürt eylemci gözaltına alındı. 

Geçtiğimiz hafta da İran güvenlik güçleri Şinolu Aso Kermiyani ve Mecid Deryayi gözaltına almıştı.

Raporlara göre birçok kişi gözaltına alınırken, tutuklananların akıbeti hakkında bilgi edinemiyor.

Rapora göre 2019’dan Ağustos’un ilk haftasına kadar İran’da 250’den fazla kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanların nerede tutuldukları bilinmiyor

Kadın ve çocuk hakları savunucusu olan ve ekoloji alanındaki çalışmalarıyla bilinen Perwin Edwai ile Umer Abrewan da 24 Temmuz 2019’da İran güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındı ve nereye tutuldukları bilinmiyor.

Edwai, Hewraman’ın Silen köyünde cinsel istismara maruz kalan bir çocuğun dosyası üzerinde de araştırma yapıyordu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler