1. HABERLER

  2. AMERİKA

  3. İran'ın Gözaltına Aldığı ABD'li Askerlerin Rütbesi Düşürüldü
İran'ın Gözaltına Aldığı ABD'li Askerlerin Rütbesi Düşürüldü

İran'ın Gözaltına Aldığı ABD'li Askerlerin Rütbesi Düşürüldü

ABD Donanması, Ocak ayında Basra Körfezi'nde İran karasularına girdikleri gerekçesiyle kısa bir süreliğine gözaltına alınan 10 ABD askerinin komutanının rütbesi

A+A-

ABD Donanması, Ocak ayında Basra Körfezi'nde İran karasularına girdikleri gerekçesiyle bir süre İran tarafından gözaltına alınan 10 ABD askerinin komutanının rütbesini düşürdü.

ABD Donanması yazılı açıklamasında ordunun, olay sırasında filodan sorumlu olan komutan Eric Rasch'a duyduğu güveni kaybettiğini söyledi.

BBC Türkçe'nin Associated Press'ten aktardığı habere göre, ajansa konuşan Donanma'dan bir yetkili, komutanın başka bir mevkide görevlendirildiğini söyledi ancak yeni görevin ne olduğuna dair ayrıntı vermedi.

İRAN, 10 ABD ASKERİNİ GÖZALTINA ALMIŞTI

Ocak ayında İran karasularına giren ABD gemisindeki biri kadın 10 Amerikan askeri İran Devrim Muhafızları Deniz Kuvvetleri tarafından gözaltına alınmıştı.

ABD, İRAN'DAN ÖZÜR DİLEDİ

İran, 'ABD'nin sınır ihlali nedeniyle özür dilediğini' belirtip Washington ile Tahran arasındaki diplomasi trafiğinin ardından 15 saatlik gözaltı sonrası askerleri serbest bıraktı.

İran, gözaltına alınan askerlerin "İran karasularına girişlerinin kasıtlı olmadığının anlaşılması ve özür dilenmesi üzerine serbest bırakıldıklarını" duyurmuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.