1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. İran'ın Suriye'deki kayıpları bini aştı
İran'ın Suriye'deki kayıpları bini aştı

İran'ın Suriye'deki kayıpları bini aştı

Suriye'deki savaşa fiili olarak dahil olan İran ordusunun yaşadığı can kayıpları artıyor.

A+A-

2011 yılından beri süregelen Suriye savaşında, rejim lideri Beşar Esed'i desteklemek için her türlü imkanı seferber eden İran'ın bölgedeki kayıpları 1000 kişiyi aştı. Dört ay öncesine kadar 400 savaşçı kaybettiğini resmi olarak kabul eden İran'ın son dönemdeki kayıpları inanılmaz bir artış ile dört haneli sayıya ulaştı.                        

Ülkede, hayatını kaybeden askerlerin ailelerine maddi destek sağlamakla görevli İran Şehitler Vakfı başkanı Muhammed Ali Şahidi Mahallati'nin yaptığı açıklamaya göre; Suriye'ye gönderilen savaşçıların ekseriyeti İran vatandaşı olsa da özellikle geçtiğimiz ay hayatını kaybedenlerin yarıdan fazlası Afganistan ve Pakistan'dan devşirilen Şii milislerden oluşuyor.                      

Can kayıplarında yaşanan artış ve ülke içindeki ekonomik krizin etkilerinin hissedilir boyuta ulaşması, İran halkının 'devleti için Suriye'de bir ölüm piyadesi olma' motivasyonunu azaltıyor. 

Kaynak: Mepa News

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.