1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. İran'ın Yemen'e kurduğu 'silah hattı' raporlandı
İran'ın Yemen'e kurduğu 'silah hattı' raporlandı

İran'ın Yemen'e kurduğu 'silah hattı' raporlandı

Yemen'de iki yıldır süren iç savaşta, İran'ın Husilere olan silah desteği ilk kez bağımsız kuruluşlarca doğrulandı.

A+A-

Bağımsız bir araştırma grubu tarafından Çarşamba günü yayımlanan rapora göre; Yemen'de Husi savaşçılara ulaştırılmak üzere yola çıkan ve  büyük miktarda silah içeren gemiler, Arap denizisinde Avustralya, Fransa ve ABD'ye ait savaş gemileri tarafından durduruldu.

ABD'li yetkililer, Ekim ayında yaptıkları açıklamada Yemen'e gitmek üzere olan beş geminin yakalandığını ileri sürmüşlerdi.

Çatışma  Silahlandırma Araştırmaları (ÇSA) tarafından yayımlanan raporda, bulunan bu silah, roket başlıkları, anti tank füzeleri ve mühimmatlardan yola çıkılıyor ve İran'ın Yemen'de yaklaşık iki yıldır süregelen savaşta Husilere olan lojistik desteği ortaya koyuluyor.

ABD donanmasının bölgedeki kumandanı Koramiral Kevin M. Donegan, beş silah gemisinin 2015 yılının Nisan ayında ele geçirildiğini söylemişti. 

ÇSA'nın ele geçirilen silahlara yönelik analizi,  İran'dan Somali ve Yemen'e uzanan, önemli miktarda İran yapımı silahları içeren bir silah hattı olduğunu gösteriyor. Deniz kaçakçılığı dışında aynı zamanda kara yoluyla Umman'dan Yemen'deki Husi savaşçılara uzanan bir silah hattı olduğu da keşfedildi. 

2016 Mart ayında ele geçirilen bir gemide, yaklaşık 2 bin Kalaşnikof silahı bulundu. Silahlar seri numaralıydı ve bu bir devlet stoğuna ait olduklarını gösteriyordu. Silahlar İran üretimi karakteristiğine sahipti ve 64 Hoshdar-M keskin nişancı tüfeği ile birlikte sevk ediliyordu. 64 Hoshdar-M, Rus SVD Dragunov silahından modellenmiş bir İran silahı. 


Rus SVD Dragunov

Rapora göre, Yemen'de elde edilen silahlar ve ABD gemileri tarafından ele geçirilen silahların, lot numaraları eşleşiyor ve aynı sıralı seri numaralara sahip. Ve bu durum İran'dan Yemen'deki Husi savaşçılara olan silah desteği iddiasını destekliyor.

Husiler, 2015 yılının başlarında Yemen hükümetini devirdi. Kısa bir süre sonra, Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon, hükümet güçlerini desteklemek için ülkeye müdahale etti.

Suudi Arabistan, Yemen'de sıklıkla sivilleri hedef alan saldırıları nedeniyle eleştiriliyor. Husiler, balistik füzeleri Suudi Arabistan'a doğru ateşlemeye devam ediyor. Önceki ay Husiler, Arap denizinde devriye görevindeki bir ABD gemisine anti-gemi füzesi ile saldırı düzenlemişlerdi. Bu saldırının ardından ABD, füzeler ile Husilerin radar alanlarını hedef almıştı. 

Kaynak: Mepa News

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.