İranlı Bakan: Rusya 'Gizlilik' Anlaşmasına Uymadı

İranlı Bakan: Rusya 'Gizlilik' Anlaşmasına Uymadı

İran Savunma Bakanı Dehkan, ülkesindeki Hamedan üssünü kullanarak Suriyeli muhalifleri bombaladığını açıklayan Rusya’ya tepki gösterdi.

İran Savunma Bakanı Hüseyin Dehkan, ülkenin batısındaki Hamedan üssünün Rus uçaklarının kullanımına açılmasının gizli kalması gerektiğini ancak Moskova'nın buna uymadığını söyledi.  İran devlet televizyonunda canlı yayınlanan bir programa katılan Dehkan, üssü kullandığını medyaya duyuran Rusya'yı "gösteriş" yapmakla suçladı. Dehkan, Rusya'nın üssü kullanma konusundaki gizliliğe riayet etmeyerek "yakışıksız" bir tutum sergilediğini belirtti.

Üssün Rusya'ya tahsis edilmediğini belirten Dehkan, Rusya'nın üssü sınırlı bir süre için kullanacağını bu sürenin de Suriye'deki duruma göre şekilleneceğini ifade etti.

Daha sonra İran’ın Tasnim Haber Ajansı, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi’nin açıklamasına yer verdi. Kasimi, “Rusya’nın İran’da üssü yok. Bunu yaptılar ve şimdilik bitti” dedi.

Üs tahsisi mi, kısmi işbirliği mi?

Ülkenin batısındaki Hamedan Şehit Nuje Hava Üssü, geçen hafta Suriye'de hava saldırıları düzenleyen Rusya'ya ait bombardıman uçaklarının kullanımına açılmıştı. Üssün Rusya'ya açılmasıyla İran'da 1979 İslam Devrimi’nden sonra ilk kez yabancı bir devlete ülkedeki askeri tesisleri kullanma izni verilmiş oldu. İran anayasasının herhangi bir yabancı devlete üs verilmesini yasaklayan hükümlerine karşın yönetim bunun üs tahsisi değil, kısmi işbirliği olduğunu savunuyor.

İranlı bazı milletvekilleri, üssün Rus uçaklarının kullanımına açılmasıyla anayasanın ihlâl edildiğini belirtti. İtirazlarını ilettikleri Meclis Başkanı Ali Laricani, İran'ın Rusya'ya askeri üs tahsis ettiğine yönelik haberlerin doğru olmadığını ifade etti. "İran bir müttefik olarak Rusya'yla Suriye gibi bölgesel meseleler hakkında iş birliği yapıyor. Bu işbirliği Rusya'ya askeri üs verdiğimiz anlamına gelmiyor. İran, Rusya’ya veya herhangi bir başka ülkeye askeri üs tahsis etmemiştir" ifadelerini kullandı.

İran Meclisi Dış Politika ve Milli Güvenlik Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi de, Milli Güvenlik Yüksek Konseyi'nin kararı doğrultusunda Rusya'ya ait savaş uçaklarının ülkenin batısındaki Hamedan'daki hava üssünü sadece yakıt ikmali amacıyla kullandığı açıklamasında bulundu.

Kaynak: AA ve Reuters

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.