1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. IŞİD Menbic'te televizyonlara dahi patlayıcı tuzaklamış
IŞİD Menbic'te televizyonlara dahi patlayıcı tuzaklamış

IŞİD Menbic'te televizyonlara dahi patlayıcı tuzaklamış

Türkiye ile ABD arasında uzun süredir ciddi bir mesele haline gelen Menbic'de günlük yaşam mayınlar sebebiyle yaşanmaz hale geliyor.

A+A-

İnsan Hakları İzleme Örgütü'ne göre içerisinde onlarca çocuğun da bulunduğu yüzlerce sivil, Menbic'teki mayınlar sebebiyle hayatını kaybetti veya yaralandı. 

Ağustos ayında şehirden çıkarılmalarından önce IŞİD tarafından yerleştirilen el yapımı patlayıcıların, 19'u çocuk olmak üzere en az 69 sivilin hayatına mal olduğu belirtildi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nden Ole Solvang şu şekilde konuştu: "IŞİD kelimenin tam anlamıyla her yere mayın yerleştirmiş. Patlayıcılar şu ana kadar yüzlerce insanı öldürdü. Bu sayı insanlar evlerine döndükçe daha da artacak."

Menbic 6 Ağustos'ta YPG öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri (SDG) tarafından iki ay süren çatışmalar sonucu ele geçirilmişti. IŞİD'in 2014 yılında ele geçirdiği Menbic Avrupa'dan gelen yabancı savaşçılar için bir uğrak yeri ve örgütün ikmal yolu için önemli bir noktaydı. IŞİD, çekildiği bölgeleri mayın ve patlayıcılarla dolduruyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün tuzaklanmış patlayıcı mağdurlarını konu ettiği video çalışması:


İnsan Hakları İzleme Örgütü'ne göre patlayıcılar okullar, evler, yol kenarları, kapı eşikleri, pencereler, şiltelerin altı, ayakkabı yığınları, buzdolapları, kıyafet çantaları, televizyonlar ve mutfak muslukları gibi yerlere yerleştiriliyor. 

Türkiye ile ABD arasında uzun süredir ciddi bir mesele haline gelen Menbic'de günlük yaşam mayınlar sebebiyle yaşanmaz hale geliyor. Siyasi hesaplaşmaların odağı haline gelen şehrin halkı bir yandan mayın tehdidi, bir yandan askeri operasyonlar, bir yandan da YPG'nin keyfi uygulamaları ile mücadele ederek hayatlarını sürdürüyor.

Kaynak: Mepa News

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.