IŞİD Şişani'nin Ölümünü Doğruladı

IŞİD Şişani'nin Ölümünü Doğruladı

Daha önce defalarca öldüğüne dair haberler çıkan Ebu Ömer El Şişani'nin öldüğünü IŞİD de doğruladı.

IŞİD’in en önemli komutanı ve örgütün ‘savaş bakanı’ olarak gösterilen Ebu Ömer eş-Şişani’nin öldüğü bildirildi.

Onlarca kez öldüğüne yönelik hakkında asılsız haberler yapılan Şişani’nin ölümü bu kez IŞİD’in ajansı Amaq tarafından duyuruldu. Amaq ajansı dün Şişani’nin Musul’da Irak ordusu ile girdiği çatışmada öldüğünü açıkladı ancak tarih ve detay vermedi.

Pentagon Sözcüsü Peter Cook, 4 Mart’ta Şeddadi yakınlarında düzenlenen ABD’nin hava saldırısında IŞİD’in üst düzey liderlerinden 'Ebu Ömer eş-Şişani'nin hedef alındığını ve öldürüldüğünü açıklamıştı.

Gürcistan vatandaşı Şişani’nin örgüt içinde “Savaş Bakanlığı” dahil birçok üst düzey askeri pozisyona sahip olduğunu belirten Cook, Şişani’nin ayrıca, Rakka’daki Şura Konseyi üyesi ve örgütün videolarındaki askeri komutan olarak tanımlandığını kaydetmişti.

Cook, Suriye-Irak sınırı yakınlarında yerel güçlerin örgüte stratejik yenilgiler yaşatmasının ardından Şişani’nin Şeddadi’ye gönderildiği bilgisini paylaştı.

ABD Hazine Bakanlığı, 2014 yılında Şişani’yi “küresel teröristler” listesine almıştı. ABD makamları, Şişani hakkında istihbarat vereceklere 5 milyon dolar ödül vadetmişti.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.