1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. IŞİD'in yeni sözcüsünden 'Sünnilik' vurgusu ve Türkiye'ye tehdit
IŞİD'in yeni sözcüsünden 'Sünnilik' vurgusu ve Türkiye'ye tehdit

IŞİD'in yeni sözcüsünden 'Sünnilik' vurgusu ve Türkiye'ye tehdit

Yeni sözcü Muhacir, IŞİD'in her yerde Sünniler adına savaştığını iddia etti ve İran ve ABD'yi bölgede Sünnilere karşı ortak komplolar kurmakla suçladı.

A+A-

IŞİD'e bağlı Furkan Medya, örgütün yeni sözcüsü Ebu Hasan el Muhacir'e ait bir ses kaydı yayınladı. Eski sözcü Ebu Muhammed el Adnani, Ağustos ayında ABD hava saldırısı sonucu ölene kadar yıllar boyu IŞİD'in en önemli propagandistlerinden biri olmuştu. 

Muhacir, Adnani'nin ardından mikrofonu devraldı ve meydan okurcasına IŞİD'in üyelerine ve destekçilerine savaşa devam etme çağrısında bulundu. "Gerçek müminlerin ortaya çıkacağı bir imtihanda olduklarını" ileri süren Muhacir, dünya üzerinde daha fazla saldırıyı teşvik ederken İran ve Türkiye'ye de tehditler savurdu.

Muhacir, "hilafeti yok etmek arzusu ile düşmanlarının birleştiğini" iddia etti ve "Haçlı Amerika ve Avrupa, Komünist Rusya, Mecusi İran, laik Türkiye, ateist Kürtler, Rafıziler, Nusayriler, Sahveler, milisler ve Arap tağutlar ve onların askerleri burada" ifadelerini kullandı. 

"Şiiler, Hristiyanlar tarafından güdülüyor"

IŞİD'in yeni sözcüsü, Telafer'deki gelişmelere odaklı olarak Musul'da devam eden savaş hakkında da konuştu. Muhacir, savaşın mezhepçi yönüne vurgu yaparak, "Rafıziler (Şiiler) atları ve adamları ile Telafer topraklarına geldiler. Nefret dolu olarak ve İslam'dan intikam almak için geldiler." ifadesini kullandı. Şiileri "Hristiyanlar tarafından güdülen bir topluluk" olarak niteleyen Muhacir, ABD ve İran arasındaki anlaşmaya gönderme yaptı.

"Sünniliği savunuyoruz"

Irak'ta Sünnileri müdafa eden tek grubun kendileri olduğunu ileri süren Muhacir, "Sünnilik ya eli kolu bağlanmış hale yada aşağılanmış boyun eğen bir hale geldi. Allah'ın İslam Devleti'nin istisna etmesi halinde Müslümanlar arasında caydırıcılık kalmayacaktır" ifadelerini kullandı. IŞİD'in son dönemde 'Sünnilik' söylemini arttırması, bölge halkına daha fazla sirayet etme ve destekçi kazanma hamlesi olarak görülüyor. Long War Journal uzmanlarına göre 'Sünnilik vurgusu', IŞİD ile El Kaide'nin farkını ortaya koyan nüanslardan biri. Nitekim El Kaide kendini Sünniliğin tek savunucusu olarak sunmuyor ve savaş metodunu Sünni-Şii ayrımı üzerinden kurgulamıyor. 

Muhacir konuşmasının devamında IŞİD'in her yerde Sünniler adına savaştığını iddia etti, İran ve ABD'yi bölgede Sünnilere karşı ortak komplolar kurmakla suçladı. 

"Türkiye'yi her yerde hedef alın"

Kasım ayının başlarında, IŞİD lideri Ebubekir El Bağdadi takipçilerine Türkiye içinde saldırı düzenleme çağrısında bulunmuştu. Bu çağrının üzerinden saatler geçmişken Diyarbakır'da düzenlenen sivilleri de hedef alan bir bombalı araç saldırı IŞİD tarafından üstlenildi. Ancak saldırının PKK uzantısı TAK örgütü tarafından düzenlendiği tespit edildi. IŞİD'in üstlenme açıklamasının, çağrısının hemen karşılık gördüğü yönünde bir algı oluşturma amacıyla, propagandist niyetlerle yapıldığı anlaşıldı. 

Muhacir, Erdoğan'ın kendilerine karşı başlattığı operasyon sonrası "güvende olacaklarını zannettiklerini" söyledi ve her yerde "laik ve dinden dönmüş Türk hükümetinin güvenlik, askeri, ekonomik, medya kollarını ve dünyanın her yerindeki elçilik ve konsolosluklarını hedef alacaklarını" iddia etti. 

Adnani, ölümünden önce Batı'da düzenlenecek saldırıların önemine işaret etmişti. Adnani, ısrarla Batı'da bulunan destekçilerinin orada eylem yapmasının, "hilafet topraklarına" gelmelerinden daha iyi olduğunu söylüyordu. Muhacir de benzer şekilde, Batı'daki destekçilerinin çabalarını "iki katına" çıkarmaları gerektiğini söyledi. 

Kaynak: Mepa News

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.