"İslam Adaletini Esas Alan Bir Devlet Kurmak İstiyoruz"

"İslam Adaletini Esas Alan Bir Devlet Kurmak İstiyoruz"

Suriye'de muhalif gruplardan Ahraruş Şam, Esed rejimi, IŞİD, PKK ile ilgili konuların yanı sıra neyi hedeflediklerine dair önemli açıklamalarda bulundu.

Ahraruş Şam Lideri Ebu Yahya el-Hamavi, Suriye'de 5 yılı aşkın süredir devam eden savaşta gelinen noktaya ilişkin Diriliş Postası'na önemli açıklamalarda bulundu.

Yaşar Yavuz'un yaptığı röportajda Ebu Yahya Hamavi Suriye'deki hedeflerini ilişkin, "Zalim Esed rejimini yıkarak yerine İslam hukukunu esas alan adaletli bir devlet kurmaktır" diye belirtti.

"Suriye'de hedefimiz gerçekleşene kadar hiçbir şekilde bu direnişten geri adım atmayacağız” diyen Hamavi, "Suriye’nin İslam coğrafyası için ne kadar önemli olduğunun, ne yazık ki şer güçler kadar Müslümanlar farkında değil. Şam toprakları devletler açısından ekonomik, siyasi ve stratejik olarak çok şey ifade ediyor" dedi.

İran, Rusya, IŞİD ve PYD'nin ülkedeki faaliyetleriyle ilgili olarak da değerlendimelerde bulunan Hamavi şöyle konuştu:

Şam toprakları devletler açısından ekonomik, siyasi ve stratejik olarak çok şey ifade ediyor. Bu yüzden herkes buraya önem veriyor. Şu anda İran’ın hedefi Suriye’de kendine ve kendi anlayışın bağlı bir devlet kurmak. Rusya ise ekonomik çıkarları ve Ortadoğu’da söz sahibi olabilmek için Suriye’de Esed’le beraber savaşıyor. Çünkü Rusya kendi çıkarlarını Suriye’de korumak istiyor. Suriye topraklarında üs kurması da bunun en net göstergesi. Tarsus’ta kurduğu üs ile Akdeniz’de varlığını devam ettirmek istiyor. Rusya ve İran bunu yaparken, Diğer devletler de Suriye’nin küçük devletlere bölünmesi için çalışıyor. Bu bölünmeyi de mezhepçilik ve ırkçılıkla yapmaya çalışıyorlar. Örneğini birçok ülke PKK’nın Suriye kolu PYD’ye bu amaç için destek veriyor. Şer güçler İslam alemi arasındaki en önemli Sünni bağlantı olan Suriye’yi PYD ile kırmak istiyor. Bu da Ortadoğu’da ehl-i sünnet’i güçsüz bırakma hamlesidir.”

“DAEŞ’in Suriye’de ortaya çıktığı günden bu yana Esed rejimiyle değil, mücahitlerle savaştığı herkes tarafından biliniyor. Bu da DAEŞ’in kime hizmet ettiğinin en net göstergesidir. Ayrıca malum odakların Suriye kuzeyinde oluşturmaya çalıştıkları ‘PKK Devletine” siyasi, ve meşruiyet açısından en büyük hizmeti DAEŞ verdi/veriyor.DAEŞ Suriye direnişinin büyük bedeller ile Rejimden aldığı bölgeleri altın tepside PKK’ya verdi.PKK, DAEŞ sayesinde bütün dünyada meşruiyet kazanmaya çalışıyor. Başta da dediğim gibi; bu örgütün yaptıklarına bakınca kime hizmet ettiği apaçıktır."

"PKK terör örgütü ile Kürt Halkını bir birinden ayırmak lazım. Kürtler halkımızın bir parçasıdır. Ahraru’ş Şam Hareketi içinde Kürt mücahitler hatta komutanlar vardır.Ama PKK tıpkı DAEŞ gibi Suriye’yi bölmeye kalktı ve Suriye direnişini arkadan hançerledi.PKK Hiçbir zaman rejimin aleyhine olmadı ve yıllardır Kürt halkına zülüm eden kimlik dahi vermeyen bu zalim rejimle işbirliği yaptı.PKK, DAEŞ gibi aşırı gruplar Suriye halkına, din ve kendi ideolojileri gereği ırkçılık yaparak zulmettiler. Bu grupların ideolojisi Suriye halkının hayat tarzına ve kültürüne uygun değildir. Bu sebeple halk nezdinde kabul görmeleri de mümkün değil."

Hamavi, Türkiye'nin tüm dünyadan önce Suriye meselesine eğildiğini ve Suriye halkı için 5 yıl içerisinde çok fedakarlıklar yaptığını sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.