1. HABERLER

  2. ASYA

  3. İslam karşıtlığı ile suçlanan rahibe Budistlerden destek
İslam karşıtlığı ile suçlanan rahibe Budistlerden destek

İslam karşıtlığı ile suçlanan rahibe Budistlerden destek

Mynmar'ın önde gelen Budist rahipler topluluğu, Wirathu adlı rahibin "isyana teşvik etme" suçlamasıyla yargılanmasını kınadı.

A+A-

Mynmar'ın önde gelen Budist rahipler topluluğu, Wirathu adlı rahibin "isyana teşvik etme" suçlamasıyla yargılanmasını kınadı.

Hakkında çıkarılan tutuklama kararıyla bir aydır aranan rahibin ilk duruşmasının salı günü görülmesi planlanıyor.

İslam karşıtı söylemlerin destekçisi olarak tanınan rahip, Müslümanlara yönelik şiddeti körüklemekle itham ediliyor. Cunta yanlısı olduğu bilinen Wirathu ayrıca ülkenin lideri Aung San Suu Kyi'e muhalif görüşe sahip.

The Buddha Dhamma Parahita Topluluğu, Wirathu'nun Suu Kiy'i hedef alan eleştirilerinin yapıcı olduğunu savundu. Topluluğun yıllık toplantısının ardından okunan kapanış bildirgesinde, rahibe yöneltilen iddiaların idam cezasıyla sonuçlanabileceği ve hükümetin söz konusu rahibe yasalara aykırı muamelede bulunduğu savunuldu.

Din ve Kültür Bakanlığı sözcüsü Tun Nyunt ise Budist rahipler dahil, kanunları çiğneyen hiç kimsenin yargıdan kaçamayacağını belirtti.

Yangon kentinde iki gün süren yıllık toplantıya 2 bin 300'ü aşkın Budist rahip ve rahibe ile 3 bin civarında Budist katıldı.

Lobi çalışmaları sayesinde farklı inanışlardan çiftlerin evlenmesini ve din değiştirilmesini yasaklayan kanunların çıkmasını sağlayan topluluğun ülke genelinde okulları ve dernekleri bulunuyor.

Milliyetçi olarak tanınan Budist topluluğu, Suu Kyi yönetiminin Müslüman göçmenleri ülkeye kabul etmesine tepki gösteriyor. Topluluk, 2017'de Arakan'da yüz binlerce Müslüman'ın zulüm gördüğü operasyonları yürüten orduya tam destek veriyor. Ordudan üst düzey bir yetkilinin toplantıda söz konusu topluluğa 20 bin dolar bağışta bulunduğu öğrenildi.

wp-005.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler