İslamcı Kürt Lider İade Edilecek

İslamcı Kürt Lider İade Edilecek

Norveç'te ikamet eden Kürt İslami hareketi liderlerinden Molla Krekar'ın İtalya'ya iadesinin önü açıldı.

Bir Norveç mahkemesi çarşamba günü verdiği kararda, terör bağlantılı suçlamalarla yüzleşen Iraklı Kürt İmam Molla Krekar'ın İtalya'ya iadesinin önünü açtı.

Din adamı Necmeddin Farac Ahmed, bilinen adıyla Molla Krekar, Norveç'e 1991 yılında bir sığınmacı olarak gelmişti, fakat Norveç vatandaşlığı bulunmuyordu. Aralarında Başbakan Erna Solberg'in de bulunduğu çok sayıda insana ölüm tehdidinde bulunmak suçlamasıyla hapis cezasına çarptırılmıştı.

Charlie Hebdo saldırısını destekledi

Molla Krekar, aynı zamanda geçtiğimiz yıl karikatür dergisi Charlie Hebdo'ya düzenlenen ve 12 kişinin öldürüldüğü saldırıyı gerçekleştirenlerden de övgüyle bahsetmişti. Kasım ayında İtalyan yetkililerin başlattığı "uluslararası terör soruşturması"nda da Molla Krekar'ın da ismi yer almıştı.

El Kaide bağlantılı Ensar el İslam grubunu merkeze alan soruşturma kapsamında dört ülkeden 15 kişi tutuklandı. Yetkililere göre, Molla Krekar'ın liderliğini yaptığı iddia edilen grup; Kuzey Irak'taki Kürt Hükümetini devirmeyi ve Irak ile Suriye'de savaşmak üzere militan yetiştirmeyi planlıyordu.

Çarşamba günü Oslo Bölge Mahkemesi, Molla Krekar'ın İtalya'ya iadesinin önünde hiçbir hukuki engel bulunmadığına hükmetti. Norveç Başbakanı Erna Solberg, aynı gün Aftenposten gazetesine verdiği demeçte "Norveçli yetkililer, Molla Krekar'ın Norveç'te bulunmaması gerektiği fikrine sahipler. Onun burada bulunmasını gerektirecek herhangi bir sebep yok. İade sürecine yönelik bu karar tamamıyla hukuki bir karar, siyasi bir nitelik taşımıyor" ifadelerini kullandı.

Ulusal güvenliğe bir tehdit olarak görülüyor 

Norveç'in Molla Krekar'ı iade etmeye çalışması yeni değil. 2003 yılında Erna Solberg yerel bir yönetimin bakanıyken ve mültecilerin uyum sürecinden sorumluyken, Molla Krekar'ı "ulusal güvenliğe yönelik bir tehdit" olarak görmüş ve Irak'a iadesi için kovuşturma işlemlerini başlatmıştı. İade işlemi, Irak'ta idam cezası bulunduğu için insan haklarına yönelik kaygılar nedeniyle engellenmişti. 

Çarşamba günü telefon vasıtası ile yapılan röportajda Molla Krekar'ın avukatı Brynjar Meling, müvekkilinin temyiz başvurusunda bulunacağını söyledi. Meling "İtalya'nın müvekkilimi Irak'a iade edip etmeyeceği, bu kararı temyize götürdüğümüzde hayati bir soru olacak" dedi. Meling, Molla Krekar'ın halihazırda terör suçlamalarıyla yüzleştiği Norveç'te yargılanması gerektiğini ifade etti. Norveçli yetkililer, Molla Krekar'ı İtalya'ya iade etmeyi tercih edeceklerini daha önce belirtmişti.

Brynjar Meling, "İtalyan yargısının Molla Krekar'ın 'Rawti Shax'ı (Ensar el İslam'ın birimi) yönetiyor olduğunu iddia ettiği zamanda Molla Krekar'ın zaten Erna Solberg ve 3 Kürt'ü ölümle tehdit etme suçundan hapiste olduğunu ve Molla Krekar'ın geçtiğimiz yıl serbest bırakılmasından sonra Norveç polisinin iç güvenlikten sorumlu servisi tarafından yakın bir şekilde gözetime tabi tutulduğunu" söyledi.

Molla Krekar İtalyan yargısı bu suçlamalarda bulunmadan önce, kasım ayında, ölüm tehditlerinde bulunma suçuyla yeniden tutuklanmıştı ve o günden beri hapiste. 

Norveç'teki başka bir Irak vatandaşı Kamil Celal Fetih de çarşamba günkü kararın ardından İtalya'ya iade edilme durumuyla karşı karşıya. Her ikisinin de temyize gitmek için üç günü var. Olası bir temyiz başvurusu öncelikle bölge mahkemesinde, daha sonra da ülkenin yüksek mahkemesinde değerlendirilecek. Eğer bu mahkemeler de Molla Krekar'ın İtalya'ya iadesi kararını veren mahkeme ile aynı doğrultuda bir karar verirse, nihai karar yetkisi ülkenin Adalet Bakanlığı ve hükümetinde olacak. Adalet Bakanı Anders Anundsen kasım ayında vermiş olduğu bir röportajda "Norveç vatandaşı olmayan bir kişiyi İtalya'ya iade ederken ikinci kere bile düşünmeyeceğini" söylemiş ve Molla Krekar'ı "ulusal güvenliğe yönelik bir tehdit" olarak nitelemişti. 

Anders Anundsen'in sözcüsü konu hakkında yorum yapmayı "devam eden bir hukuki süreç hakkında tartışamayacağını" söyleyerek reddetti. 

Kaynak: Mepa News, New York Times

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.