1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. İslamoğlu: Tarikatlar da teröre bulaşmış durumda
İslamoğlu: Tarikatlar da teröre bulaşmış durumda

İslamoğlu: Tarikatlar da teröre bulaşmış durumda

Mustafa İslamoğlu, "Sadece Selefilerin değil tarikatların da teröre bulaştığı" iddiasını öne sürdü.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Mustafa İslamoğlu, "Sadece Selefilerin değil tarikatların da teröre bulaştığı" iddiasını öne sürdü.

Cumhuriyet'ten Zehra Özdilek'e konuşan İlahiyatçı Mustafa İslamoğlu, “Cübbeli, burada ne yapmaya çalışıyor, onu bilmiyorum. Birileri onu kullanıyor olabilir. Kimin kullandığını kendisi daha iyi bilir. Tarikatları işin içine katmıyor. Oysaki teröre bulaşmışlık Selefilik ile sınırlı değil” dedi. 

"Cübbeli'yi kullanıyorlar"

"Selefilik deyince bir çuval açıp tümünü doldurmak hakkaniyetli ve doğru değildir. Selefiliği bir düşünsel tercih olarak seçen barışçıl Selefiler de var. Bunun yanında cihatçı terör örgütlerinin birçoğu Selefi örgütlerdir. Selefilik özü itibarıyla Kuran’ın yanına hadisi de koyan, hadis ne dediyse onunla hareket eden bir akıl. Özü itibarı ile siyasete ve güce talip. Güce talip olduklarında çıldırıyorlar." şeklinde konuşan İslamoğlu, Cübbeli Ahmet'i de eleştirdi.

İslamoğlu "Cübbeli, burada ne yapmaya çalışıyor, onu bilmiyorum ama bir şey yapmaya çalışıyor ya da ona bir şey yaptırıyorlar. Çok zaman olduğu gibi. Birileri onu kullanıyor olabilir. Kimin kullandığını kendisi daha iyi bilir. 

Tarikatları işin içine katmıyor. Oysaki teröre bulaşmışlık Selefilik ile sınırlı değil. Mesela Türkiye’de Selefiler beni de kâfir ilan ettiler. Nedeni, hadise eleştirel yaklaştığım için. Hadis kültüreldir, dinin bir parçası değildir. Kuran’ın paraleli ilan edilemez.

Sufilerin şiddet yanlısı grupları da var. Hatta Türkiye’de silahlı mafyatik tarikatlar da var. Devlet arada operasyon düzenliyor ama al al bitmiyor. Arada kulağıma geliyor, farklı illerde dernek adı altında örgütleniyorlar. Bunların içinde şiddete bulaşanları da var bulaşmayanları da var." ifadelerini kullandı.

Kamuoyunda Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü katıldığı televizyon programlarında "Selefi derneklerin silahlandığı" iddiasında bulunmuş, bu iddia kısa bir süre sonra "Selefilerin yanı sıra diğer İslami yapılar, cemaatler ve tarikatlar da silahlanıyor" iddiasıyla tartışılmaya başlanmıştı.

Kaynak: Mepa News

tg-003.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
1 Yorum
İlgili Haberler