1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. İspanya'da Katalonya protestolarında tansiyon yükseliyor
İspanya'da Katalonya protestolarında tansiyon yükseliyor

İspanya'da Katalonya protestolarında tansiyon yükseliyor

İspanya'da Katalan liderlere verilen hapis cezası sonrası başlayan protestolar sürüyor.

Deutsche Welle
A+A-

İspanya Yüksek Mahkemesi'nin dokuz ayrılıkçı Katalan lidere dokuz yıldan 13 yıla kadar hapis cezaları vermesinin ardından Katalonya özerk bölgesinde başlayan protestolar büyüyor. Katalonya bayrakları taşıyan eylemciler "bağımsızlık" ve "siyasi tutuklulara özgürlük" sloganları eşliğinde Barcelona sokaklarında yürüdü. Beş gündür süren eylemler çerçevesinde bugün işçiler de greve gitti.

On binlerce kişinin katıldığı eylem nedeniyle Barcelona'da ana caddeler trafiğe kapatıldı. Tren ve metro seferleri yavaşlatılırken Sagrada Familia Katedrali güvenlik önlemleri çerçevesinde ziyarete açılmadı. Eylemlerin barışçıl bir havada geçtiği belirtiliyor. 

Gösterilerin faturası

Beş gündür süren gösterilerin Barcelona'ya faturası ağır oldu. 700 çöp tenekesinin ve 10 ağacın ateşe verildiği eylemler sonucu 1,5 milyon euroluk hasar meydana geldi. Gösteriler nedeniyle Barcelona'nın El Prat Havalimanı'nında 57 uçuş da iptal edildi. Eylemler sonucu Katalonya'da 16 kişi gözaltına alınırken geçtiğimiz günlerde çıkan arbedelerde 42 kişinin yaralandığı belirtildi.

İspanya'nın geçici Başbakanı Pedro Sanchez, eylemlere ilişkin yaptığı açıklamada İspanya'da siyasi görüşlerin değil yasa dışı eylemlerin cezalandırıldığını söyledi. Sanchez, "Yasayı çiğneyenler yaptıkları için er ya da geç hesap verir" diye konuştu. 

İspanya Yüksek Mahkemesi, dokuz ayrılıkçı Katalan liderle ilgili olarak 2017 yılındaki bağımsızlık referandumunda oynadıkları rolden dolayı 9 yıldan 13 yıla kadar hapis cezası vermişti. Karar, yer yer tansiyonun tırmandığı sokak gösterilerine neden olmuştu.

Katalonya'da ayrılıkçılar 2017'de yapılan referandum ile İspanya'dan ayrılma kararı almıştı. Bağımsızlık hamlesinin ardından İspanya'daki merkezi hükümet, Katalan hükümetini feshetmişti. Anketler 7.5 milyon nüfuslu Katalonya'da halkın yarısının bağımsızlık istediğini gösteriyor. 

instabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler