1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. "İsrail Batı Kudüs'te tarihi yapıları yok ediyor"
"İsrail Batı Kudüs'te tarihi yapıları yok ediyor"

"İsrail Batı Kudüs'te tarihi yapıları yok ediyor"

İsrail’in terkedilmiş Lifta beldesinde arkeolojik ve doğal sit alanı kategorisinde sayılan arazilerine yüzlerce bina inşa etmeyi planladığı konusunda uyarı yapıldı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Kudüs'ün eteklerindeki, terk edilmiş Lifta beldesinin ahalisi, İsrail’in, beldenin arkeolojik ve doğal sit alanı kategorisinde sayılan arazilerine yüzlerce bina inşa etmeyi planladığı konusunda uyardı.

İsrail makamları tarafından beldelerinden tehcir edilmiş olan Lifta ahalisi, rejimin bölgedeki cami, türbe ve mezarlık gibi tarihi ve arkeolojik mekanları yok edip yerine 259 lüks villa, ticaret merkezi, 120 odalı otel, hizmet binaları ve yerleşim yolları inşa etmeyi amaçladığını açıkladı. 

Filistin Enformasyon Merkezi'nin aktardığı habere göre Filistinliler, Tel Aviv yönetiminin, 'Lifta beldesi halkının topraklarını, özel mülklerini, evlerini, dini mabetlerini ve tarihi haklarını hem hafızalardan hem de yeryüzünden silmeye çalıştığını' söyledi.

Kudüs’ün kadim yerleşim yerlerinden olan Lifta,1948'den önce 2 bin 500 nüfuslu bir Arap beldesiydi. Belde, İsrail'in kuruluş aşamasında sakinlerinin bölgeden uzaklaştırılmasıyla yalnızlığa terk edildi. Halihazırda beldede günümüze ulaşabilen taş evler, İslami mabetler ve klâsik Filistin mimarisinin örnekleri bulunuyor.

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler