İsrail Gazze'de düzenlediği hava saldırısında 4'ü yabancı 7 STK personelini öldürdü

İsrail Gazze'de düzenlediği hava saldırısında 4'ü yabancı 7 STK personelini öldürdü

WCK, bölgedeki faaliyetlerini durdurduğunu ve çalışmalarının geleceği hakkında yakında karar vereceğini söyledi.

Sivil toplum kuruluşu World Central Kitchen (WCK) tarafından yapılan açıklamada, aralarında Filistinliler ile ABD ve Kanada çifte vatandaşının da bulunduğu personelin WCK logolu iki zırhlı araç ve bir başka araçla seyahat ettikleri kaydedildi.

İsrail'in saldırısında 7 WCK personelinin hayatını kaybettiği belirtilid.

WCK, İsrail ordusu ile koordineli hareket etmelerine rağmen konvoyun, Gazze'ye Güney Kıbrıs’tan deniz yoluyla getirilen 100 tondan fazla insani gıda yardımı boşalttıktan sonra Deyr el Belah deposundan ayrılırken vurulduğunu söyledi.

World Central Kitchen İcra Kurulu Başkanı Erin Gore, "Bu sadece WCK'ya yönelik bir saldırı değil, gıdanın bir savaş silahı olarak kullanıldığı en vahim durumlarda ortaya çıkan insani yardım kuruluşlarına yönelik bir saldırıdır" dedi ve ekledi: "Bu affedilemez"

İsrail ordusu, trajik bir olay olarak nitelendirdiği olayın koşullarını anlamak için en üst düzeyde kapsamlı bir inceleme başlattığını açıkladı.

Ordu, "İsrail ordusu insani yardımların güvenli bir şekilde ulaştırılması için yoğun çaba sarf etmekte ve Gazze halkına gıda ve insani yardım sağlama yönündeki hayati çabalarında WCK ile yakın işbirliği içinde çalışmaktadır" dedi.

Sivil toplum kuruluşunun kurucusu olan Jose Andres Sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada "İsrail hükümetinin bu ayrım gözetmeksizin işlenen cinayetleri durdurması gerekiyor" dedi.

wa.jpg
İsrail saldırısında hayatını kaybeden yabancı yardım kuruluşu çalışanları

"İnsani yardımı kısıtlamayı, sivilleri ve yardım çalışanlarını öldürmeyi ve gıdayı bir silah olarak kullanmayı bırakması gerekiyor. Daha fazla masum hayat kaybedilmesin. Barış ortak insanlık anlayışımızla başlar. Şimdi başlaması gerekiyor."

Hamas yaptığı açıklamada, saldırının uluslararası insani yardım kuruluşlarının çalışanlarını terörize ederek görevlerinden caydırmayı amaçladığını söyledi.

Avustralya ölümleri doğruladı

Avustralya Başbakanı Anthony Albanese 44 yaşındaki yardım görevlisi Lalzawmi "Zomi" Frankcom'un ölümünü doğruladı ve hükümetinin sorumluların hesap vermesini talep etmek üzere İsrail ile temasa geçtiğini söyledi.

Salı günü bir basın toplantısı düzenleyen Albanese, "Bu asla meydana gelmemesi gereken bir insanlık trajedisidir, bu hiçbir şekilde kabul edilemez ve Avustralya tam ve doğru hesap verebilirlik arayışında olacaktır" dedi.

Albanese masum sivillerin ve insani yardım çalışanlarının korunması gerektiğini söyledi ve Gazze'de sürdürülebilir bir ateşkesin yanı sıra "müthiş bir yoksunluk" çekenlere yardım için daha fazla yardım çağrısını yineledi.

Reuters tarafından elde edilen videoda sağlık görevlilerinin cesetleri bir hastaneye taşıdıkları ve ölenlerden üçünün pasaportlarını gösterdikleri görülüyor.

pas.jpg
Yabancı personelin pasaportları

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Adrienne Watson sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, "Gazze'de @WCKitchen yardım çalışanlarının ölümüne neden olan saldırıdan büyük üzüntü ve derin bir rahatsızlık duyuyoruz" dedi.

"İnsani yardım çalışanları umutsuzca ihtiyaç duyulan yardımları ulaştırırken korunmalıdır ve İsrail'i yaşananları hızla soruşturmaya çağırıyoruz."

WCK, bölgedeki faaliyetlerini durdurduğunu ve çalışmalarının geleceği hakkında yakında karar vereceğini söyledi.

WCK gıda yardımı dağıtıyor ve ihtiyaç sahibi insanlar için yemek hazırlıyor. Kuruluş geçen ay yaptığı açıklamada 175 gün boyunca Gazze'de 42 milyondan fazla öğün yemek servisi yaptığını belirtti.

WCK Mart ayında Kıbrıs'tan deniz koridoru yoluyla Gazze'ye yapılan ilk yardım sevkiyatında yer aldı.

WCK'nın 332 tonluk ikinci deniz yardımı sevkiyatı bu hafta başında Gazze'ye ulaştı.

Kuruluş, faaliyetlerine başladığı 2010 yılından bu yana doğal afetlerden etkilenen topluluklara, ABD sınırındaki mültecilere, COVID-19 salgını sırasında sağlık çalışanlarına ve Ukrayna ile Gazze'deki çatışmalarda zarar gören insanlara gıda ulaştırdı.

Kaynak: Mepa News, Reuters

uyg.gif

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.