İsrail seçimlerinde ilk sonuçlar belli oldu

İsrail seçimlerinde ilk sonuçlar belli oldu

İsrail'deki sandık çıkış anketlerine göre Başbakan Netanyahu'nun partisi Likud, 31 ila 33 milletvekili çıkararak seçimleri önde tamamladı.

İsrail'deki sandık çıkış anketlerine göre Başbakan Netanyahu'nun partisi Likud, 31 ila 33 milletvekili çıkararak seçimleri önde tamamladı.

Resmi olmayan ilk sonuçlara göre, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun Likud partisi, parlamento seçimlerini birinci sırada tamamladı, ancak hükümeti kurmak için yeterli sandalye sayısını garantileyemedi.

İsrail kanallarının verdiği sonuçlarda, Benyamin Netanyahu'nun partisi meclisteki 120 sandalyeden en az 31'ini kazandı.

Kanal13'e göre, İsrail'de son iki yıl içinde yapılan dördüncü erken genel seçimde Likud'a destek vermesine kesin gözüyle bakılan sağ blok 54 sandalyeye ulaştı.

Netanyahu’ya destek verme ihtimali olan Naftali Bennett liderliğindeki Yamina partisi ise 7 milletvekiliyle mecliste temsil edilme hakkı kazandı. Buna göre, Netanyahu’nun 120 sandalyeli İsrail meclisinde 61 sandalyeye ulaşarak hükümeti kurabilmesi için Yamina’nın desteğini alması gerekiyor.

Netanyahu’nun rakibi Lapid liderliğindeki Yeş Atid ikinci parti

Kanal13’ün sandık çıkış anketine göre, Netanyahu’nun rakibi Yair Lapid liderliğindeki Yeş Atid (Gelecek Var) Partisi 16 sandalye çıkararak ikinci parti oldu.

İsrail vatandaşı Filistinlilerin partilerinin oluşturduğu Ortak Arap Listesi Bloku ise oy kaybederek 8 milletvekiline düştü. Ortak Arap Listesi Bloku’ndan ayrılarak seçime tek başına giren Mansur Abbas liderliğindeki Birleşik Arap Listesi (RAM) yüzde 3,25 olan seçim barajını aşamadı.

Kanal12’nin sandık çıkış anketine göre ise Yeş Atid 18, Ortak Arap Listesi Bloku 9 milletvekili kazandı. Mansur Abbas’ın partisi ise seçim barajını geçemedi.

İsrail Merkez Seçim Komisyonu'nun kesin olmayan sonuçları yarın açıklaması bekleniyor.

İsrail'de iki yıldır bir türlü hükümet kuracak çoğunluk oluşmadığı için halk 4 kez milletvekili seçimi için sandık başına gitti.

Kaynak: Euronews

uygulamabanner.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.