İsrail tankları Gazze'de sivillerin sığındığı 'güvenli bölge'ye dayandı

İsrail tankları Gazze'de sivillerin sığındığı 'güvenli bölge'ye dayandı

İsrail tanklarının Gazze'de İsrail tarafından "güvenli bölge" olarak ilan edilen alanın sınırlarına kadar ilerlediği bildirildi.

Gazze sakinleri, İsrail tanklarının Pazar günü Gazze'nin güneyindeki Refah kentinin kuzey kesiminde yer alan Mevasi bölgesi sınırına kadar ilerlediğini ve bölgede şiddetli çatışmalar yaşandığını belirtti.

Bölge İsrail tarafından "güvenli bölge" ilan edilmiş ve yüz binlerce sivil buraya kaçmıştı.

İsminin yayınlanmaması koşuluyla Reuters'a konuşan bir bölge sakini "Direnişçilerle İsrail ordusu arasında çatışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor. İşgal güçleri şu anda Mevasi bölgesine bakıyor, bu da oradaki aileleri Han Yunus'a gitmeye zorladı" dedi.

Mevasi çevresindeki tankların görüntüleri sosyal medyada paylaşıldı:

Han Yunus bölgesinin tamamı İsrail güçlerinin geçtiğimiz aylardaki saldırıları sebebiyle harap olmuş durumdaydı.

Bölge sakinleri İsrail tanklarının son günlerde Refah'ın batısına ve kuzeyine doğru ilerlediğini ve onlarca evi yıktığını dile getirdi. Şiddetli çatışmaların sürdüğü bölgelerdeki sivilleri evlerini tamamen terk etmiş durumda.

İsrail ise sivillerin sığındığı bölgelere yönelik bombardımanlar düzenliyor.

Gazze Şeridi'nin farklı bölgelerindeki sivil yerleşimleri ve mülteci kamplarını hedef alan saldırılarda onlarca sivil katlediliyor.

7 Ekim'den bu yana İsrail'in Gazze'deki saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısının 37 bin 598'e ulaştığı ifade ediliyor.

Kaynak: Mepa News

tg.gif

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.